Gojenie się rany oraz powstanie blizny można podzielić na kilka faz:
- Faza zapalna 2-5 dni od operacji
- Faza proliferacji 6-8 tygodni po operacji
- Faza przebudowy 6 miesięcy nawet do 2 lat po operacji
Niezwykle ważne jest aby jak najszybciej zacząć pracę nad swoją blizną. Nie ma górnej granicy do kiedy można zacząć mobilizację ale najlepsze efekty uzyskuje się do 2 lat od powstania blizny. Już w pierwszych dobach po operacji można wykonywać drenaż limfatyczny okolic sąsiadujących z blizną oraz delikatną stymulację skóry wokół rany przez 10-15 minut 2-3 razy w ciągu dnia (można użyć w tym celu nowej szczoteczki do zębów).
Oprócz tych działań warto również ułożyć rękę na koszuli tak aby była ona na ranie, powoli oddychać kierując swój oddech do dolnego brzucha. W momencie kiedy rana się zagoi oraz odpadną z niej strupki można wprowadzić stymulację samej blizny (około 4-6 tygodni po CC).
Na początku warto wykonywać delikatniejsze i spokojniejsze ruchy, a sesja powinna trwać około 30-45 minut, 1-2 dni w tygodniu.
W tym celu używamy technik manualnych:
- rozcieranie
- spychanie: chwyt C oraz S
- unoszenie
- rolowanie
Oprócz technik wykonywanych w domu zaleca się wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oceni bliznę, rozstęp mięśnia prostego brzucha oraz mięśnie dna miednicy i dostosuje indywidualnie do pacjentki terapię i ćwiczenia.