„Pani doktor, czym się smarować, żeby nie mieć rozstępów w ciąży?” To pytanie zadaje mi przynajmniej połowa pacjentek. Kiedyś miałam kilka swoich ulubionych kremów i olejków, które polecałam, bo polecały mi je pacjentki. Często powtarzały, że opłacało się stosować ten krem całą ciążę: „Niech pani doktor zobaczy nie mam ani jednego rozstępu”.
Pracując w Londynie, kobiety zarzekały się wręcz na niemalże magiczne działanie jednego z olejków dostępnych w każdej drogerii. Nigdy się jakoś bardziej nie zastanawiałam czy te kremy i olejki działają. Bo umówmy się – rozstępy nie są medycznym problemem. Jest to problem estetyczny.
Jest to problem, który dotyczy od 50 do 90% kobiet – te różnice procentowe wynikają z rasy. W naszej białej populacji rozstępy po ciąży pojawiają się u nieco ponad połowy kobiet.
Sama będąc w ciąży smarowałam się bardzo skrupulatnie kilkoma różnymi kremami. Rano mniej tłusty, aby móc szybciej się ubrać, a wieczorem po kąpieli jakiś tłusty specyfik. Mieliśmy wręcz taki rytuał, że brzuch smarował mi mój mąż. To było jego zadanie i pamiętam, że o dziwo nigdy nie odmówił. 😉
Moja mama natomiast mi mówiła, że nieważne czy będę się smarować czy nie, rozstępów mieć nie będę, bo ona nie miała, babcia nie miała: „Nicolka to jest genetyczne.”
Rozstępów po ciąży nie miałam, ale rodzi się pytanie – czy nie miałam ich, bo naprawdę codziennie się kremowałam? Czy nie miałam ich, bo tak czy siak bym ich nie miała?!
Przyznam się Wam, że przez dłuższy czas tego tematu nie zgłębiałam. Aż kilka miesięcy temu trafiłam przypadkowo przeszukując bazę prac naukowych na Pubmed na metaanalizę Cochrane na temat rozstępów w ciąży.
Cochrane Library to taka najbardziej rzetelna instytucja, która analizuje różne prace naukowe i potem scala je w jedną wielką całość nazywaną „Cochrane Review”– ogólnie słowa napisane przez Cochrane można uznać za takie najbardziej rzetelne i prawdziwe.
Co mówi się na temat rozstępów w ciąży?
Stosowanie specjalistycznych preparatów na skórę mających zapobiegać rozstępom (kremów, olejków) nie zapobiega ich powstawaniu.
- http://www.cochrane.org/CD000066/PREG_topical-preparations-for-preventing-stretch-marks-in-pregnancy
Kobiety, które mają „genetycznie” zapisane, że będą miały rozstępy są to często osoby, które również jako nastolatki miały rozstępy podczas skoków wzrostowych – niezależnie od tego, czym będą smarować skórę podczas ciąży, prawdopodobnie rozstępom nie zapobiegną.
Nie chcę nikogo „dołować”, ale chcę Wam zaoszczędzić setki złotych. Według obecnej wiedzy medycznej drogie, „specjalistyczne” specyfiki na rozstępy działają identycznie jak zwykły, neutralny krem za powiedzmy 5 zł lub oliwka dla dzieci.
Czy ja mówię, że macie się nie smarować? Zdecydowanie macie się smarować
Skóra na brzuchu się rozciąga i niepokremowana po prostu swędzi. Regularne nawilżanie skóry zdecydowanie zapobiega swędzeniu, ale jak widać w załączonej pracy naukowej, nie zapobiega rozstępom.
Czy jest zatem coś, co można zrobić, aby nie mieć rozstępów?
Nie ma idealnej „recepty”. Jest natomiast kilka czynników, które zwiększają szanse na rozstępy:
- młody wiek matki (poniżej 25 lat),
- otyłość przed ciążą,
- zwiększony przyrost masy ciała w ciąży (powyżej 15kg).
Idąc tym torem myślenia można zalecić „odwrotność” i to zapobiegałoby rozstępom. Trudno zalecić „starszy” wiek. Będąc już w ciąży swojego wieku nie zmienimy, ale kontrola masy ciała to zdecydowanie czynnik, o który możemy „zawalczyć”.
Podsumowując: recepty na rozstępy nie ma. Kremujemy się, ale wcale nie muszą być to kremy z najdroższej półki i dbamy o zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną w ciąży, aby utrzymać naszą wagę w normie. Tylko tyle możemy zrobić.
Ps. Znajdzie się pewnie pewna grupa z Was, która powie „Co ta mamaginekolog gada, ja stosowałam krem X, Y, Z i nie mam ani jednego rozstępu”. Świetnie, ale skąd wiesz, że gdybyś go nie stosowała to miałabyś rozstępy?” 🙂