Czym jest ból porodowy?
Ból porodowy ma charakter trzewny i wynika z czynności skurczowej macicy oraz rozwierania szyjki. W miarę postępu porodu, kiedy główka dziecka schodzi w dół napierając na dno miednicy, pochwę oraz krocze, ból zmienia się w somatyczny.
Poród siłami natury możemy podzielić na 4 okresy:
➡️ I okres- skracania i rozwierania się szyjki macicy do 10 cm
➡️ II okres- wydalania płodu z macicy
➡️ III okres- rodzenie łożyska
➡️ IV okres- wczesny okres poporodowy, pierwsze 2 h po porodzie kiedy obserwuje się czy występuje prawidłowe obkurczanie macicy
Jakie mamy znieczulenia porodowe?
Mamy kilka możliwości łagodzenia bólów porodowych.
1.Sposoby niefarmakologiczne, do których zaliczymy:
➡️ ciepła kąpiel
➡️ masaż
➡️ aromaterapia
➡️ TENS (przezskórna stymulacja nerwów)
➡️ ćwiczenia oddechowe
2.Sposoby farmakologiczne, do których zaliczamy:
➡️ analgezja wziewna/gaz rozweselający (mieszanina podtlenku azotu z tlenem)
➡️ znieczulenie zewnątrzoponowe
➡️znieczulenie podpajęczynówkowe
➡️ znieczulenie ogólne
No dobrze ale, które znieczulenie farmakologiczne kiedy wykorzystujemy? Wszystko zależy od tego jak rodzimy, czy jest to poród siłami natury czy poród przez cesarskie cięcie. W pierwszym przypadku możemy zastosować gaz rozweselający, który ma na celu kobietę zrelaksować, zmniejszyć lęk ale nie pozbawi całkowicie bólu. Jeśli chcemy znieść całkowicie ból to wtedy potrzebny będzie lekarz anestezjolog, który wykona wkłucie do kręgosłupa lędźwiowego, a konkretnie do przestrzeni zewnątrzoponowej. Ten typ znieczulenia niweluje ból przy jednoczesnym zachowaniu mobilności pacjentki.
Jeżeli jednak pacjentka ma poród przez cesarskie cięcie to najczęściej wykorzystywanym znieczuleniem jest znieczulenie podpajęczynówkowe. Jest ono wykonywane przez anestezjologa do kręgosłupa lędźwiowego na sali operacyjnej. Całkowicie zabiera ono czucie dolnej części ciała przez co pacjentka nie czuje i nie może poruszać kończynami dolnymi. Jeśli kobieta ma wady kręgosłupa uniemożliwiające wkłucie, zaburzenia krzepnięcia lub z jakiegoś powodu poród musi być wykonany w trybie pilnym czyli na cito i nie ma czasu na precyzyjne wkłucie do kręgosłupa lędźwiowego wtedy konieczne będzie użycie znieczulenia ogólnego czyli całkowite uśpienie pacjentki.
Według najnowszych danych z NFZ, w 2023 roku odsetek porodów naturalnych ze znieczuleniem zewnątrzoponowym wyniósł 17% w skali całego kraju przy czym średnia europejska wynosi 40%.
Dajcie znać w jaki sposób Wy rodziłyście i czy uzyskałyście znieczulenie.
Bibliografia:
- Bręborowicz G.H. (red): Położnictwo i ginekologia tom 1, Wyd. II, PZWL, Warszawa 2016