Mama w SPA

Mama w SPA

Co wolno a czego nie wolno w #spa podczas ciąży i karmienia piersią?

img_3317
Nie jest to może temat bardzo istotny medycznie, ale naprawdę bardzo wiele z was do mnie pisze w tym “zbiorczym” temacie.

Zacznę może od tego, że zabiegi relaksacyjne w okresie ciąży i karmienia nie dość, że są DOZWOLONE, to często są nawet zalecane.

1. Basen – pływanie jest jedną z najzdrowszych form wysiłku fizycznego – czy to w ciąży, czy w innym okresie życia kobiety, po prostu zawsze. Woda działa odprężająco, a wysiłek poprawia siłę mięśni brzucha i miednicy, co jest bardzo ważne podczas porodu. Kobiety, które mają tendencję do infekcji pochwy zachęcam do użycia probiotyku dopochwowego – doraźnie, po kąpieli.


2. Sauna  nie wolno korzystać z sauny mokrej, ani suchej oraz z “caldarium” w okresie ciąży, ponieważ przegrzewanie organizmu jest niewskazane, a nawet może być groźne. Natomiast podczas karmienia piersią można korzystać z sauny, jest to czasami nawet bardzo korzystne jeżeli tworzą się zastoje w piersiach. Trzeba tylko pamietać o nawodnieniu po saunie.

[Po napisaniu tego postu dostałam wiele wiadomości, że istnieją badania z Finlandii mówiące o tym, że sauna jednak może być dozwolona w ciąży – muszę zgłębić ten temat i może napiszę o tym odrębny wpis.]


3. Jacuzzi  nie powinno się korzystać z jacuzzi w ciąży z podobnych względów jak w przypadku sauny, chyba że sami możemy ustawić temperaturę (taka domowa wersja jacuzzi), to wtedy nie ma przeciwskazań, o ile woda będzie miała 37 stopni – tak jak temperatura naszego ciała. Podczas karmienia z jacuzzi korzystać wolno, nie ma w tym zakresie żadnych przeciwwskazań.


4. Masaże  podczas karmienia można, nie ma żadnych ograniczeń. Często jest to super rozwiązanie, bo matki karmiące niestety mają po ciąży, i ze względu na częste “noszenie na rączkach”, dość dokuczliwe bóle kręgosłupa. W trakcie ciąży zasadniczo można korzystać z masaży, jednak trzeba uważać na kilka elementów – nie powinno się masować brzucha i nie powinno się długo leżeć w bezruchu na plecach (można podłożyć klin albo wałek, ale można też leżeć na brzuchu tak długo, jak nie sprawia nam to dolegliwości). Jeżeli masaż zawiera elementy refleksoterapii, to terapeuta powinien unikać punktów, które wzmagają skurcze narządów miednicy i brzucha (nie wiem gdzie one są, ale Google mówi, że na nadgarstkach i kostkach?).

img_3270
5. Peelingi  zarówno w ciąży jak i podczas karmienia piersią najbezpieczniejsze są peelingi naturalne: z cukru, soli lub np. orzechów. Powinno się unikać peelingów chemicznych.


6. Zabiegi nawilżające  nie ma przeciwwskazań do tych zabiegów. Warto jednak zrobić najpierw test skórny na kilkanaście minut przed, ponieważ w ciąży skóra może się okazać bardziej wrażliwa na uczulenia.


7. Depilacja  kolejny mit. Można depilować się woskiem czy pastą cukrową, zarówno w ciąży jak i podczas karmienia – jest to bezpieczne. Jedyny problem jaki może wystąpić to – ponownie – może się okazać, że skóra jest bardziej wrażliwa i zabiegi są bardziej bolesne niż przed ciążą.


8. Zabiegi “upiększające”  nie wolno w ciąży wykonywać zabiegów permanentnego makijażu oraz wszelkich nastrzykiwań (w okresie karmienia piersią podobnie, choć tu zdania są już podzielone). Można robić manicure i hybrydy oraz doczepiać rzęsy (o manicure i manicure hybrydowym jest też oddzielny wpis).


Tyle w telegraficznym skrócie, w tym obszernym babskim temacie.fullsizerender-3

24 komentarze

  1. Natalia

    Jestem w 31 tygodniu ciąży i użyłam skarpetek zluszczajacych stopy. Na odwrocie nie było przeciwwskazań do stosowania w ciąży l, ale przed chwilą naczytalam się różnych komentarzy min. Od kosmetyczek że absolutnie zabronione od lekarzy ze do krwioobiegu się nie dostają. I teraz nie wiem czy nie narobiłam czegoś dziecku A jeszcze 9 tygodni…
    Proszę powiedz czy mogłam coś uszkodzić… 🙁

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*