Tak to już jest, że my Polacy jesteśmy ekspertami w wielu tematach, ale cholesterol to nasz narodowy konik, nierzadko bohater nocnych koszmarów.
Czy jesteśmy skazani na porażkę?
Zaburzenia przemiany lipidów, które potocznie skutkują legendarnym, wysokim stężeniem cholesterolu we krwi należą w Polsce do najczęstszych, ale i nieskutecznie leczonych chorób. Ciekawe czy wiecie, że szacuje się, iż ponad 60% dorosłych osób ma za wysokie stężenie cholesterolu we krwi. I o zgrozo, te same szacunki wskazują, że ponad połowa z nich jest nieleczona lub leczona zbyt niskimi dawkami leków.
Najbardziej skutecznym lekarstwem jest oczywiście „modyfikacja stylu życia”. Pewnie wielu z Was się teraz uśmiecha, ale no cóż – nic się samo nie zrobi. Nad samozaparciem by ćwiczyć i spożywać zdrowe, niskocholesterolowe produkty należy regularnie pracować. A z tym bywa różnie, dlatego na pomoc przychodzi też odpowiednio dobrane leczenie.
Co to są statyny?
Statyny to leki, których działanie polega na hamowaniu enzymu, jaki odpowiada za wytwarzanie cholesterolu w wątrobie. Na rynku są obecne od 30 lat i najczęściej stosowane w przypadku hipercholesterolemii.
Ostatnio w tej grupie na polskim rynku pojawiła się pitawastatyna, która po atorwastatynie i rosuwastatynie jest trzecią najsilniejszą statyną. Co wyróżnia tę substancję?
- może być pomocna u pacjentów z nieprawidłowymi stężeniami cukrów, cukrzycą czy insulinooporonością, ponieważ w badaniach osiągnięto poprawę takich wskaźników jak HbA1c czy HOMA-IR;
- nowa statyna wchodzi też w mniej interakcji – jest metabolizowana w wątrobie, ale praktycznie bez udziału izoenzymów cytochromu P450 (cytochrom ten metabolizuje wiele leków);
- może być użyteczna w leczeniu pacjentów przyjmujących leki antyretrowirusowe (na HIV).
Zatem podsumujmy nasz news dnia: wyniki badań klinicznych nowo dostępnej pitawastyny wyglądają obiecująco, jednak pamiętaj, że nawet najskuteczniejszy lek nie zadziała, jeśli nie będzie regularnie stosowany.
Źródło:
- Wytyczne PTL/KLRWP/PTK/PTDL/PTD/PTNT diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce 2021;
- Vallejo-Vaz AJ, Kondapally Seshasai SR, Kurogi K, Michishita I, Nozue T, Sugiyama S, Tsimikas S, Yoshida H, Ray KK. Effect of pitavastatin on glucose, HbA1c and incident diabetes: A meta-analysis of randomized controlled clinical trials in individuals without diabetes. Atherosclerosis. 2015 Aug;241(2):409-18. doi: 10.1016/j.atherosclerosis.2015.06.001. Epub 2015 Jun 4. PMID: 26074315.