Kto nigdy nie połknął gumy do żucia niech pierwszy rzuci kamieniem! Ja też mam kilka na swoim koncie i jak widzicie, wszystko ze mną w porządku.
Co się dzieje z połkniętą gumą?
Zacznę od razu od odpowiedzi i nie będę trzymać Was w napięciu, jeśli przypadkowo połkniemy gumę do żucia, nic groźnego się nie stanie. Guma częściowo ulega trawieniu, ale jak wiadomo, nie ma w niej nic, co było by wartościowe dla organizmu.
Po połknięciu guma trafia do żołądka. Soki trawienne mają na nią jednak niewielki wpływ, dlatego w postaci tylko odrobinę rozdrobnionej przechodzi przez kolejne części przewodu pokarmowego, by ostatecznie zostać z niego wydalona.
To, jak długo guma będzie przechodziła od jamy ustnej do odbytu jest zmienne i zależy od wielu czynników. Pewne jest natomiast to, że połknięta guma nie będzie zalegała w naszym przewodzie pokarmowym latami.
Potencjalnie guma do żucia (lub kilka gum połkniętych jednocześnie) może spowodować niedrożności w przewodzie pokarmowym. Jednak w praktyce nasz układ trawienny potrafi radzić sobie z ciężkostrawnym jedzeniem, pestkami, małą monetą czy klockiem lego (na co oczywiście należy uważać).