Przewijanie swojego dziecka to dobry moment, by zwracać uwagę na budowę i rozwój zewnętrznych narządów płciowych malucha. Takie działania wpisują się w profilaktykę, bo kiedy zauważysz jakieś nieprawidłowości, warto zgłosić się do lekarza.
Co powinno zwrócić Twoją uwagę, kiedy się niepokoić?
Długość prącia nie jest wartością stałą. Zmienia się ona z wiekiem, a także w wyniku stylu życia i aktywności seksualnej mężczyzny. Prawdopodobnie chłopcy dziedziczą rozmiar prącia po swoich ojcach. Badania wskazują, że tuż po narodzinach średnia długość rozciągniętego do pomiaru prącia noworodka to 3,3 cm, a jego szerokość to 1,05 cm. W pierwszych latach życia dziecka, prącie nie zmienia istotnie swojego rozmiaru. Do 5. roku życia chłopca, osiąga ono długość ok. 6 cm. Dopiero w okresie dojrzewania można zauważyć istotne zmiany.
Przyczyny zaburzeń
Za rozwój prącia odpowiedzialne są głównie testosteron i dihydrotestosteron. Testosteron jest produkowany przez płodowe komórki Leydiga już ok. 8 tygodnia ciąży. Przy udziale enzymu 5a-reduktazy testosteron przekształca się w dihydrotestosteron, który odpowiedzialny jest m.in. za rozwój prącia. Koniec różnicowania prącia przypada na końcówkę 12. tygodnia ciąży. W okresie II i III trymestru ciąży obserwuje się znaczny wzrost wielkości prącia (do 20 mm).
- Brak tych hormonów (testosteronu i dihydrotestosteronu), a także nieprawidłowość działania i wydzielania mogą prowadzić do zaburzenia rozwoju prącia.
- Prącie o nieprawidłowych rozmiarach może być częścią złożonych wad rozwojowych.
- Na jego rozmiar ma wpływ również zanieczyszczenie środowiska oraz przyczyny idiopatyczne.
W rozpoznaniu niedorozwoju prącia istotne jest rozróżnienie go z prąciem pogrążonym.
Prącie pogrążone
Prącie pogrążone u noworodków jest wadą wrodzoną, która wynika z osłabienia więzadeł przymocowujących je do struktur znajdujących się u ich podstaw. Niekiedy u dzieci stan ten ustępuje samoistnie. Jeśli tak się nie stanie – konieczna jest operacja. Takim leczeniem zajmuje się urolog dziecięcy, lub też chirurg dziecięcy.
- Zaburzenia endokrynologiczne
Istnieją też zaburzenia endokrynologiczne prowadzące do istotnych odchyleń względem standardowych wymiarów prącia u dzieci.
- Wady rozwojowe
Mikropenis
Mikropenis to wada rozwojowa, która polega na wykształceniu prawidłowego prącia, ale o długości (u noworodka) po rozciągnięciu mniejszej niż 1,9 cm.
Przyczyny powstawania tej wady nie są do końca poznane, ale zakłada się, że istotny wpływ ma tutaj niedobór androgenów w życiu płodowym (szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży) lub wady genetyczne.
Leczenie takiego schorzenia opiera się na początku na hormonoterapii. Do stymulowania rozwoju prącia stosuje się miejscowo androgeny (testosteron lub dihydrotestosteron) lub pobudza się jądra do produkcji testosteronu stosując preparaty GnRH lub LH/hCG.
Autorem artykułu jest dr Stefan W. Czarniecki – specjalista urolog, specjalista urolog, FEBU Ordynator Oddziału Urologii Dyrektor ds. Innowacji HIFU CLINIC Szpital Św. Elżbiety. Profil na Instagramie – @drczarniecki.