Diabetycy powinni przede wszystkim unikać spożywania węglowodanów – łatwo przyswajalnych oraz przestrzegać ogólnych zasad prawidłowo zbilansowanej diety.
Czy w takim razie osoba z cukrzycą może bezkarnie jeść owoce?
Odpowiadając na to pytanie, należy podkreślić, że po pierwsze taka osoba powinna spożywać je w rozsądnych ilościach (około 300 g/dobę), a po drugie wybierać te o niskim indeksie glikemicznym.
Sam indeks glikemiczny określa procentowo szybkość zwiększenia stężenia glukozy we krwi po spożyciu pokarmu, takie jakie następuje po spożyciu tej samej ilości węglowodanów w postaci czystej glukozy. Im niższy indeks tym mniejszy wzrost glikemia po posiłku. Osoby z cukrzycą typu 1 spożywając owoce muszą określać wartości wymienników węglowodanowych i na ich podstawie dostosować ilość wstrzykniętej insuliny.
Tutaj należy dodać, że warto wybierać owoce najbezpieczniejsze dla diabetyka, czyli:
- owoce jagodowe- maliny, jeżyny, jagody, truskawki, borówki;
- cytrusy;
- jabłka;
- gruszki;
- śliwki;
- wiśnie.
Pamiętaj, że owocne bardziej dojrzałe mają wyższy indeks glikemiczny niż te mniej dojrzałe.
Jakie owoce należy ograniczać?
Do owoców wyjątkowo słodkich o wysokim indeksie glikemicznym, które należy ograniczyć lub nawet unikać należą:
- czereśnie,
- winogrona,
- arbuz,
- ananas,
- dojrzałe banany,
- mandarynki.
Dodatkowo należy wyeliminować przetworzone formy owoców takie jak owoce suszone czy kandyzowane. Dlatego że zawierają duże ilości cukrów i niepotrzebnych dodatkowych kalorii. Folgować nie można również z przetworami owocowymi np. dżemami, syropami, marmoladami, owocami z puszki.
Warto również dodać, że ilość spożywanych owoców powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i zaleceń lekarza, dietetyka.
Opracowano na podstawie:
- Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022 Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego;
- Interna Szczeklika 2021.