Nadciśnienie tętnicze w ciąży okiem kardiologicznym

Nadciśnienie tętnicze w ciąży okiem kardiologicznym

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z częstszych powikłań w przebiegu ciąży i dotyczy około 5-10% ciężarnych. W przebiegu „zdrowej” ciąży ciśnienie tętnicze ulega obniżeniu- ciśnienie skurczowe czyli potocznie mówiąc górne obniża się już na początku ciąży, a ciśnienie rozkurczowe (potocznie dolne) obniża się do II trymestru, po czym stopniowo rośnie w III trymestrze. Te zmiany nie dziają się bez przyczyny. Obniżenie ciśnienia się aby krew mogła łatwiej przepływać przez łożysko. Czasami gdy mamy zaburzenia implantacji łożyska – przyczyny ich niestety nie są zazwucaj znane, to dochodzi do podwyższenia ciśnienia w ciąży o czym pisała Wam Nicola tu

https://mamaginekolog.pl/nadcisnienie-tetnicze-w-ciazy/

Szereg zmian w ciele ciężarnej kobiety wywiera bezpośredni lub pośredni wpływ na przebieg nadciśnienia rozpoznanego przed ciążą lub tego pojawiającego się w ciąży.

Prawidłowe ciśnienie w trakcie ciąży to poniżej 140/90 mmHg. Nadciśnienie tętnicze rozpoznajemy gdy w pomiarach stwierdzamy ciśnienie skurczowe ≥ 140 mmHg i/lub rozkurczowe ≥ 90 mmHg.

Podział nadciśnienia tętniczego jest trochę umowny i jak uczułam się o nim na studiach to szczerze mówiąc wydawał mi  się trochę dziwny.  (Miałam dokładnie tak samo – 😉 – Nicole)  Patrząc na inne choroby wikłające ciążę, np. cukrzycę jest jasne, że jak pojawią się w ciąży to jest ciążowe, a z nadciśnieniem jest tak, że aż do 20 tygodnia jest niezwiązane z ciążą. 😉

Podział wygląda tak:

nadciśnienie uprzednio występujące– czyli ciśnienie, które wystąpiło przed zajściem w ciążę lub rozwinęło się przed 20 tygodniem ciąży i utrzymuje się powyżej 6 tygodni po porodzie.

Jeśli nadciśnienie tętnicze rozwija się przed 20 tygodniem ciąży najczęściej oznacza to, że istniało przed zajściem w ciążę, ale było niezdiagnozowane. Jeśli kobieta wie, że choruje na nadciśnienie i przyjmuje z tego powodu leki, warto by przed zajściem w ciążę omówiła ze swoim lekarzem modyfikację leczenia. Niektóre leki obniżające ciśnienie nie powinny być stosowane w ciąży, ponieważ działają niekorzystnie na rozwijające się dziecko. Kobiety z rozpoznanym nadciśnieniem powinny mieć zapewnione regularne kontrole lekarskie lub położnicze oraz badania krwi i moczu, by zawczasu rozpoznać ewentualny stan przedrzucawkowy.

nadciśnienie wywołane ciążą– rozwija się po 20 tygodniu ciąży i zazwyczaj ustępuje w ciągu 6 tygodni po porodzie.

Często łagodne, niewymagające włączenia leków. Ważne są samodzielne pomiary ciśnienia w domowej kontroli i częste badania ogólne krwi, a przede wszystkim moczu. Dlaczego moczu? Otóż to co uważnie obserwujemy w badaniu moczu to białko. Pojawienie się białka w dużej ilości oznacza, że rozwija się stan przedrzucawkowy (o nim niżej). Nadciśnienie wywołane ciążą najczęściej przebiega bez białkomoczu.

Każda ciężarna z nadciśnieniem tętniczym powinna mieć również przeprowadzane regularne badania USG, by monitorować: jak dziecko rośnie, objętość wód płodowych i przepływy krwi do łożyska czyli tak zwany USG Doppler.

W przypadku, gdy wartości ciśnienia stale przekraczają 150/95 mmHg wymagane jest włączenie leczenia doustnego. Rekomendowanych jest kilka leków, ale najczęściej przepisywany i określony jako bezpieczny (kategoria B) jest metyldopa.

stan przedrzucawkowy (preeklampsja) to pojawienie się nadciśnienia wywołanego ciążą z dużym białkomoczem (powyżej 0,3g na dobę). Stan przedrzucawkowy może wystąpić zarówno u kobiet z nadciśnieniem rozpoznanym przed ciążą, jak i nadciśnieniem po raz pierwszy rozpoznanym w ciąży. Zwykle pojawia się po 20 tygodniu i mija w ciągu 6 tygodni od porodu. Jest to rzadkie, ale zdarza się, że stan przedrzucawkowy i rzucawka mogą pojawić się również po raz pierwszy do czterech tygodni po porodzie!

Stan przedrzucawkowy to tak naprawdę nie tylko nadciśnienie z białkiem w moczu, ale poważne zaburzenie wielonarządowe (nerek, wątroby, układu krzepnięcia), mogące powodować komplikacje zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Często jeśli choroba postępuje i lekarzom nie udaje się doraźnie lekami stabilizować stanu matki, jedynym sposobem skutecznego leczenia stanu przedrzucawkowego jest poród.

Każda kobieta może zachorować na te schorzenia. Jednak u niektórych ryzyko rozwoju nadciśnienia jest wyższe. Umiarkowane ryzyko dotyczy Cię jeśli:

to Twoja pierwsza ciąża lub od ostatniej ciąży minęło ponad 10 lat,

-jesteś w ciąży mnogiej,

-jesteś otyła (BMI powyżej 35),

-masz 40 lat lub więcej,

– masz rodzinny wywiad nadciśnienia ciążowego lub stanu przedrzucawkowego.

Jeśli chorujesz na nadciśnienie tętnicze, w poprzedniej ciąży miałaś nadciśnienie tętnicze lub stan przedrzucawkowy, masz przewlekłą niewydolność nerek lub cukrzycę lub stwierdzono u Ciebie chorobę autoimmunologiczną (jak zespół antyfosfolipidowy, toczeń rumieniowaty układowy) ryzyko rozwinięcia w ciąży stanu przedrzucawkowego jest bardzo wysokie.

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

Najczęściej nadciśnienie tętnicze (łagodne i średnie) w ciąży nie daje żadnych objawów. Dlatego właśnie regularne pomiary powinny być przeprowadzane na każdej wizycie u lekarza i położnej. Ponad to należy regularnie kontrolować mocz, by możliwie wcześnie rozpoznać stan przedrzucawkowy. Jednak, gdy ciśnienie zaczyna gwałtowanie wzrastać lub rozwija się białkomocz, którego nie jesteśmy świadome, pojawiają się objawy alarmujące. Wówczas należy pilnie zgłosić się do lekarza lub położnej, by przeprowadzić pilną diagnostyką.

Objawy alarmujące to:

silne, nieustępujące bóle głowy, niereagujące na środki przeciwbólowe,

-zaburzenia widzenia – niewyraźne widzenie, błyski, plamy,

-nudności i wymioty pojawiające się w zaawansowanej ciąży,

-ból brzucha – charakterystyczny dla stanu przedrzucawkowego jest ból w górnej części brzucha, najczęściej po prawej stronie,

osłabione lub niewyczuwalne ruchy dziecka,

– ogólne bardzo złe samopoczucie,

-obrzęki – nagle pojawiające się obrzęki twarzy i dłoni.

Jeśli chodzi o obrzęki szczególnie stóp, dłoni i twarzy to jest to bardzo częsta dolegliwość w ciąży. I zdecydowana większość obrzęków nie ma nic wspólnego ze stanem przedrzucawkowym. Ja sama będąc w dwóch ciążach byłam spuchnięta jak balon. Do tego stopnia, że pod koniec ciąży do pracy chodziłam tylko w crocks’ach, bo nie mogłam założyć żadnych innych butów! (na szczęście było ciepło). I oczywiście nie były to obrzęki związane z nadciśnieniem ciążowym lub rozwijającym się stanem przedrzucawkowym. W tych nagłych obrzękach bardziej chodzi o szybkość ich narastania – nie było obrzęków i nagle się pojawiły lub były umiarkowane, a w ciągu na przykład jednego dnia stały się bardzo duże.

Co można zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego?

Modyfikacja stylu życia nie wpływa znacząco na kontrolę ciążowego nadciśnienia. Oczywiście należy się zdrowo odżywiać, zabronione jest palenie papierosów, picie alkoholu, należy unikać  bardzo solonej żywności (ale nie ma zaleceń, by nie przekraczać w diecie 5g soli na dobę, tak jak to jest zalecane u kobiet niebędących w ciąży, a z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym).  To co ważne – w przypadku otyłych kobiet zalecane jest zwiększenie masy ciała w ciąży maksymalnie o 7kg.

Według najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego kobietom z wysokim lub umiarkowanym ryzykiem wystąpienia stanu przedrzucawkowego należy celem zapobiegania chorobie zalecić profilaktyczne przyjmowanie aspiryny pomiędzy 12. a 36. tygodniem ciąży.

Nicola pisała o tym tu

Profilaktyka kwasem acetylosalicylowym w ciąży

Oczywiście decyzja o wskazaniach do włączenia leku powinna być podjęta po konsultacji z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Na koniec napisze Wam jeszcze o dwóch bardzo poważnych (i zagrażających życiu) stanach związanych z nadciśnieniem tętniczym w ciąży. Pierwszy z nich to rzucawka (cały czas piszę o stanie przedrzucawkowym, więc w końcu gdzieś musi się pojawić rzucawka).

Rzucawka jest ciężkim powikłaniem stanu przedrzucawkowego.  Charakteryzuje się napadami ataków drgawkowych takich jak w padaczce. Jest stanem bardzo niebezpiecznym zarówno dla  życia matki jak i dziecka.

Zespół HELLP jest kolejnym zagrażającym  życiu powikłaniem ciąży, zwykle uważanym za wariant stanu przedrzucawkowego. Nazwa pochodzi od pierwszych liter elementów składających się na zaburzenia występujące w tym zespole- zaburzeń wątroby, krwi i układu krzepnięcia.

(H-hemolysis EL-elevated liver enzymes LP-low plateletcount). Najczęściej występuje między 27. a 37. tygodniem ciąży, chociaż zdarzają sie też przypadki poporodowe. Czasem jest trudny do zdiagnozowania ponieważ nie zawsze występuje z nadciśnieniem tętniczym i białkomoczem.  OBJAWY ALARMUJĄCE opisane wyżej są również objawami zespołu HELLP.

Zarówno w rzucawce, jak i w zespole HELPP często jedynym skutecznym sposobem leczenia jest zakończenie ciąży.

Co nie rzadko jest przyczyną przedwczesnego porodu. Przedwczesnego porodu, który nie jest samoistny, tylko wywołany przez lekarzy (fachowo nazywa się to jatrogennych) – co prawda mogło by się wydawać pogarsza rokowanie dla dziecka, ale tak naprawdę jest zabiegiem ratującym życie matki, a skoro matki ciężarnej to też płodu.

 

Co po porodzie?

W pierwszym tygodniu po porodzie mogą utrzymywać się jeszcze podwyższone wartości ciśnienia. Zadadzą się również, że nadciśnienie pojawi się dopiero w połogu i wtedy jest objawem alarmującym i nie powinno być bagatelizowane! Do pełnej normalizacji ciśnień powinno dojść w ciągu 6 tygodni (jeśli rozpoznano nadciśnienie spowodowane ciążą). Po porodzie nie ma przeciwwskazań do przyjmowania leków hipotensyjnych, które były zabronione w ciąży. Dobrze też odstawić (zmienić pod kontrolą lekarza na inny lek) stosowaną w trakcie ciąży metyldopę, ponieważ udowodniono, że powoduje depresję poporodową.

Nadciśnienie i karmienie piersią.

Karmienie piersią nie powoduje wzrostu ciśnienia tętniczego. A nadciśnienie tętnicze nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Wszystkie leki obniżające ciśnienie przechodzą do mleka, ale ich stężenie jest minimalne i nie zagraża dziecku. Jest to też dość nowe doniesienie i ostatnich latach wiele się w tym temacie zmieniło. W tym temacie polecam również artykuł Nicoli

Leki w trakcie laktacji

Podsumowując, nadciśnienie tętnicze w ciąży u większości kobiet ma przebieg łagodny – jednak taka ciąża powinna być pod większym nadzorem bo może się ono przeistoczyć w bardzo poważny stan chorobowy zarówno mamy jaki dziecka.

Nadciśnienie tętnicze nierzadko jest przyczyną mniejszej lub większej niewydolności łożyska, a co za tym idzie gorszego wzrastania dzieciątka, dlatego monitorowanie wzrastania i dobrostanu dziecka na podstawie regularnych badań USG oraz KTG jest kluczowe. Nie ma jednoznacznych wytycznych jak często i od kiedy powinny być te badania wykonywane, bo będzie to zależało od tego jakie wartości ciśnienia ma mama oraz tego jakie są poprzednie wyniki badań – częstotliwość dostosuje lekarz do potrzeb każdej pacjentki.

Opracowane na podstawie:

2018 ESC/ESH Guidelines for the management of arterialhypertension

2018 ESC Guidelines for the management of cardiovascular diseases during pregnancy

 

 

43 komentarze

 1. Bardzo mi pomógł ten artykuł!
  Jestem w 36tc i od kilku tygodni ‘męczę się’ ze zbyt wysokim ciśnieniem. Ale mieszkam za granicą i komunikacja pomiędzy mną a lekarzami nie jest tak swobodna, jakby miało to miejsce w Polsce. Dlatego wielkie dzięki za rozjaśnienie mi kilku kwestii.
  Biorę metyldopę, przepływy super, ale synek nie rośnie tyle, ile zdaniem położnej powinien. Mam nadzieję, że uda mi się donosić do terminu, by mały miał szansę jak najwięcej przybrać na wadze.

 2. W listopadzie zaszłam w ciążę, całą ciążę czułam się super, raz tylko zdarzyło mi się wymiotować. Robiłam wszystko, prałam, sprzątałam, chodziłam na zakupy itd. Do mają ciśnienie idealne ok 120/80. Po 20stym mają zaczęło rosnąć do 140/90, dwa razy dziennie mierzyłam ciśnienie, lekarz wprowadził DOPEGYT, który nie działał. 2 giego lipca ciśnienie wzrosło do 150/100, lekarz zalecił badanie moczu. Odbiór wyniku: białko w moczu 33, do tego ciśnienie 156/120. Kiedy tylko zobaczyłam że jest białko w moczu, powiedziałam do męża: Emilka dziś będzie z nami. We wtorek godz 17 lekarz kazał wstawić się do szpitala, godz 19:45 moja córeczka w 36tygodniu z wagą 2 kg przyszła na świat przez CC, ratujące nasze życie. Po porodzie bardzo ciężko mi ciśnienie spadało, tydzień podawano mi w szpitalu embrantil i spadło. Dziś tulę do piersi zdrowiutkiego 4,5miesiecznego “starego wcześniaczka”

 3. Bardzo przydatny artykuł. Dziękuję. Czy jest możliwa ciąża ze szczęśliwym zakończeniem, po ciąży ze stanem przedrzucawkowym i hipotrofii? Czy zdarzają się takie przypadki?

  • W pierwszej ciąży miałam stan przedrzucawkowy i zespół HELLP, syn urodził się w 31 tc. Teraz jest zdrowym i super rozwijającym się chłopcem. Po 2,5 roku zdecydowałam się na drugą ciążę. W zeszłym roku urodziłam zdrowa i donoszona córkę, ciąża przebiegła bezproblemowo, brałam accard.

 4. U nas synek ma już skończone 4 lata urodził się w 2014 roku w sierpniu. Na początku wszystko było ok. Gdzieś w 7 miesiącu ciąży za żel pichnac i źle się czuć. Co później okazało się właśnie nadciśnieniem. Moja Pani dr która prowadziła ciąże w ogóle mi nie mierzyła ciśnienia na wizycie która miała co 3 tyg. Na początku było 140/90 tętno ponad 100 a później było już coraz gorzej byłam cała spuchniete obrzeknieta. W 37 tyg trafiłam na szpital i trzymali mnie tydzień. Dopiero po tygodniu zrobili cesarke a w tym czasie ciśnienie skoczyło strasznie było nawet 180/100 a tętno 124 to najgorsze chwilę. Wyprpsilam wręcz ta cesarke i w końcu mi ją zrobiono. Anestezjolog w ogóle nie mógł się wkic taki miałam obrzęk ciała. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. W przyszłości planujemy drugie dziecko. Ale lekarza i szpital zmienię napewno. Obrzęku na ciele ppzbylam się dopiero 2 lata po porodzie

 5. 20 tydzień ciśnienie 120/80 tydzień 22 150/90 i się zaczęło.Nie mieszkam w Polsce także tu opieką medyczna jest trochę inna takze odrazu wylądowałam w szpitalu.Tak zaczęła się nasza 6 tyg walka o każdy dzień .Lekarze uświadamiali że poród może być wcześniej pokazywali oddział wcześniaków przygotowywali byli świadomi ze leki które podają nie pomogą.W nocy zabrali mnie na oddział intensywnej terapii gdzie położna mierzyła mi ciśnienie co 30 min i obserwowali nie świadoma tego się się dzieje do będzie później czekałam.Rano obchód (lekarzy oczywiście badanie moczu i krwi miałam codziennie i białko w moczu cały czas) sprawdzili wyniki odruchy i noga mi zadrzala powiedzieli że wystarczy.Nie są w stanie dac mi więcej leków bo nie pomagają i stan przedzucawkowy lepiej zrobić cc i wyjąć zdrowe dziecko niż czeka.O swoich odczuciach nie będę pisała bo nie da się tego opisać.28 tydzień urodzila się nasza córka. Malutka calineczka bo nie wazyla kg ale zdrowa z wczesniactwa ma Blizne pod nosem po tlenie. Ściąganie mleka codziennie wizyty w szpitalu tlen w domu i mamy teraz piękna zdrowa 4 latke. A ciśnienie nadal mam wysokie nikt nie wie dlaczego wszystko wporzadku mocz nerki krew robią mi co 3 miesiące na ciśnienie biorę tabletki.

 6. Dziękuję za ten artykuł.

 7. Dziękuję za ten artykuł. Wiele rzeczy mi wyjaśnił.

 8. Katarzyna

  Leczę nadciśnienie od wielu lat. Zachodząc w ciążę żaden lekarz nie dawał mi szans powodzenia i urodzenia zdrowego dziecka (kardiolog i ginekolog). Słyszałam tylko, że przy takim nadciśnieniu oraz nadwadze to nie może się udać. Miałam problem ze znalezieniem ginekologa, który poprowadzi moją ciążę. Odniosłam nawet wrażenie, że lekarze boją się takich ciąż albo mają niewielką wiedzę jak z takimi kobietami sobie radzić. W 12 tc trafiłam na właściwych lekarzy. Moja nowa kardiolog całą ciążę mnie uspokajała i to dzięki niej urodziłam w 39 tc. Ginekolog obstawiał, że donoszę ciążę do max 36 tc.
  Prawdą jest, że Dopegyt nic nie daje. Całą ciążę prawie przeleżałam w domu, bo każdy ruch powodował podniesienie ciśnienia. Ostatnie 2 mce co drugi tydzień spędziłam na patologii. Rodzić zaczęłam naturalnie. Przyszłam do szpitala ze skurczami. Jednak po 24 h porodu ostatecznie przeprowadzono cc. Dla mnie to była straszna trauma. Boję się panicznie zachodzić w kolejną ciążę. Nadciśnienie nadal leczę.

 9. Witam . Rozwniez mialam stan przedzucawkowy urodzilam coreczke w 36 tyg z cisnieniem 200/110
  Mieszkam za granica UK a tutaj niesety z mojego doswiatczenia brytyjscy lekarza nie wykazali sie widza a powiem szczerze ze nawet lekcewarzyli moje prosby zeby zrobili mi badania to mi powiedziala polozna przy cisnieniu 150/90 ze jestem w ciazy I takie cienienie jest normalne. Jak sie okazalo pozniej po porodzie Moja corka ani razu nie byla wazona, a ja bylam spochnieta jak balon . Dzien przed porodem bylam umowiona na wizyte u poloznej mierzac moj brzuch centymetrem stwierdzila as bede miala bardzo duze dziecko , corka urodzila sie o wodze 2kg. W dzien porodu pojechalam do szpitala z bolami, zla widocznoscia ,wszystko mi sie rozmazywalo, czulam jak bym miala ekspodowac. A wiec wchodze do szpitala na poloznictwo Pani polozna stwierdza bez zbadania mojego cisnienia tylko po rozmowie “kochana jestes w pocztatku stadium porodu, wiec jedz do domu wez kompiel I paracetamol a gdy odejda wody wroc do nas ” nie czekajac dlugo powidzialam, czy moglby mi Pani zmierzyc cisnienie bo czuje ze eksploduje to Pani przerwacajac oczami wziela w reke cisnienieniomierz a tu coooo 200/110 , lekarza sie zbiegli Cale szczęście bylo najwszpanialszy czlowiek polski lekarz I nie czekajac dlugo Pani zaneto powiedzial do mnie rodzimy juz zaraz. Poplakam sie nie wiedzialam co sie dzieje , naturalna droga urodzila sie coreczka. Pan doktor przyszedl do mnie na drugi dzien I powiedzial ze mialam stan przedzucawkowy I gdybym nie przyjechala w ten dzien to nie skonczylo by sie dla nas to dobrze. Teraz mam straszna traume I boje sie kiedy kolwiek zajsc w druga ciaze, boje sie ze czeka mnie to samo a nie wiem czy przezyje drugi raz to samo 😢 Pozdrwiam

 10. Mam 35 lat, dwie ciąze za soba w tym pierwsza z zakończona przedwcześnie w 29 tygodniu z powodu stanu rzucawkowego a druga donoszona do 39 tygodnia, pomimo nadciśnienia, które musiałam poskromić innymi lekami niż dopegyt, bo ten na mnie kompletnie nie działał.
  A więc po kolei. Pierwszą ciąże zaczęłam bez nadciśnienia, nigdy wcześniej nie miałam w związku z tym żadnych problemów. Ok. 15 tygodnia ciąży zaczęło mi rosnąć ciśnienie (ok. 140/90) i zgłosiłam się do mojej lekarki, która kazała mi przyjechać do szpitala. W szpitalu podano mi dopegyt i ciśnienie się unormowało. Niemniej jednak w czasie tego pobytu wielokrotnie usłyszałam od lekarzy, ze pewnie mam zły ciśnieniomierz, źle mierzyłam ciśnienie, się zdenerwowałam, nic mi nie jest, takie ciśnienie to na pewno wynik stresów w ciązy itd. Byłam młoda, przestraszona ciąża, wiec jeszcze do tego doszło poczucie winy, ze w ogóle zawracam głowę lekarzom swoim podwyższonym ciśnieniem, które rzeczywiście mogło byc wynikiem stresu. tak wtedy myslałam.
  Po wyjściu ze szpitala przez jakis czas cisnienie było jeszcze w miarę ok, ale później zaczęło rosnąc. Przez prawie półtorej miesiąca chodziłam ze skaczącym ciśnieniem w granicach 150-140/100-90. Cały czas byłam przekonana, że to wynik mojego coraz większego stresu, a bałam się sama znowu jechać do lekarza, że usłyszę ponownie to samo co wcześniej. Zwłaszcza, że pomimo nadciśnienia ja czułam się bardzo dobrze i nie odczuwałam dolegliwości o których pisze powyżej Pani Karolina. W końcu na wizycie ciśnienie wyskoczyło mi na ok. 160/110 i dostałam skierowanie do szpitala. To był koniec 28 tygodnia. Tydzień później, w 29 tygodniu urodził się mój synek z wagą 890 gram i oczywiście hipotrofią. Miałam zatrucie ciążowe, stan przedrzucawkowy. Synek ma dziś prawie 7 lat, jest zdrowym dzieckiem, ale czego doświadczyliśmy wtedy to nasze – miał stomię, laser na oczka z powodu retinopatii, itp. W sumie pod blokiem operacyjnym staliśmy ok. 6 razy, nie licząc tych godzin spędzonych przy inkubatorze i przed oddziałem dla wcześniaków.

  Po pierwszej ciąży ciśnienie zostało. Przez pierwsze dwa lata od urodzenia dziecka nie było mowy o kolejnym dziecku więc przyjmowałam leki. Z czasem zapragnęłam mieć kolejne dziecko, ale problemem było nadciśnienie. Kompletnie nie reaguję na Dopegyt. Tzn. mój organizm bardzo szybko przyzwyczaja i np. pomimo przyjmowania 6 tabletek dziennie, nadal moje ciśnienie było w granicach 150/100. Sprowadzałam z UK labetalol (czyli tabletki Trandate) i rekacja była podobna. Jeden z lekarzy powiedział mi żebym zapomniała o drugim dziecku. I kiedy już miałam zupełnie się poddać, dostałam namiar do jeszcze jednego lekarza, który powiedział mi, że można donosić ciaze na innych lekach aniżeli dopegyt i labetalol. Dał mi czas do namysłu i na decyzję. Ostatecznie 15.10.2018 urodziłam drugiego synka w 39 tygodniu ciąży. Między 27 a 29 tygodniem ciązy byłam dwukrotnie w szpitalu z powodu skoków ciśnienia. Tabletki jakie przyjmowałam przez cały okres ciązy: Metocard 50 mg – 3 razy po pół tabletki, Amlopin 10 mg – 1 tabletka rano, Acard 150 mg – tabletka brana jak dobrze pamiętam do konca 34 tygodnia. Kiedy ciśnienie skakało pod koniec ciąży włączałam pomocniczo Dopegyt, ale nie więcej niż 3 tabletki dziennie.
  W drugiej ciaży byłam bardziej odważna i stanowcza, więc kiedy to ciśnienie skakało od razu jechałam do szpitala albo lekarza. Czasem sobie myslę, ze gdybym była taka w pierwszej ciąży to może udałoby się choć na chwilę to ciśnienie okiełznać, żeby synek urodził się większy. Ale takie jest życie ja miałam pecha, bo moje ciśnienie w ciązy niestety nie było łagodne, ale na szczeście synek jest zdrowy. Jestem tez przykładem, że można po zatruciu ciążowym donosić kolejna ciążę i można tez mieć zdrowe dziecko na innych lekach niż dopegt .

  A wczesniejsze Twoje artykuły Nicole o nadcisnieniu i kwasie acetylosalicylowym wraz z wszystkimi komentarzami przeczytałam niezliczona ilośc razy, szukajac nadzieji dla mnie w każdym słowie, wiec dziękuje za nie bardzo. Jak również dziękuję za ten artykuł. Dla takich kobiet jak ja, znaczą one bardzo dużo, bo właśnie dają nadzieję 🙂 pozdrawiam serdecznie 🙂 i życze wszytskiego dobrego dla synka, prosze pamiętać, że Albert Einstain tez był wczesniakiem 🙂

 11. Ja bedac w ciazy mialam od poczatku nadcisnienie max 150/100 gdzie kiedys mialam 110/80 Pan doktor przepisal mi DOPEGYT z poczatku 2 razy dziennie a później juz 3 skonczylo sie na tym ze mialam unormowane te cisnie do 130/90 oglnie bralam tez NEOPARIN by lepsze byly przeplywy krwi i coreczka rosła i cala garsc innych tabletek i badania krwi i moczu co wizyte ..bylam ogolnie wsciekla na doktora ze tyle tego musze brac bo nie wiedzialm czy naprawde az tyle mozna bedac w ciazy ale teraz wiem ze bylo warto bo urodzilam piekna zdrowa coreczke i wszystko w terminie naturalnie,a cisnienie po porodzie znikło 🙂Teraz córeczka ma 1,5miesiaca i czujemy sie swietnie🙂

 12. Dzień dobry,
  od niedawana czytam Pani bloga i jest naprawdę wspaniały! Może przemyślałabym Pani opcję wpisu dotyczącego chorych nerek w ciąży? W końcu są bardzo ważne, muszą filtrować dużo więcej krwi. W dzieciństwie chorowałam na refluks moczowodowo-pęcherzowy i teraz jak myślę o dziecku, to nie wiem w jaki sposób się przygotować do ciąży aby przebiegła prawidłowo.
  Pozdrawiam!

 13. Witam,u mnie nadcisnienie wystepowalo juz przed ciaza takie w okolicy 140/100 bralam leki i wszystko bylo z cisnieiem ok. Zaraz po zajsciu w ciaze zaczelam brac dopegyt dwa razy dziennie i na mnie ten lek podzialal.Problem natomiast pojawil sie kiedy zrobilam badanie na krzywa cukrowa.Wyszla cukrzyca ciazowa.Zaczelam stosowac diete wspomagana insulina dlugodzialajaca ,ale pojawil sie wiekszy problem, prawie nie przybieram na wadze,o czym doktor mnie wczesniej uprzedzila.Trudno znalezc jakas fachowa wiedze na takie polaczenie ,przynajmniej ten artykul nie dal mi na to odpowiedzi dlaczego tak sie dzieje.

 14. Czy są jakies wskazania do tego, że przy stanie przedrzucawkowym porod powinien byc “wywolywany” przez cc a nie sn?
  Czy stan przedrzucawkowy i poród sn (wywolywany) moze miec jakies konsekwenvje dla dziecka (np.neurologiczne)?

 15. Ja miałam rzucawke po cc. Kilka dni nieprzytomna. Ledwie wróciłam do świata żywych. Córeczka ponoszona do 38 tygodnia gdyby nie odeszły mi wody nie byłoby mnie ani córeczki. Nikt się nie rozpoznał co mi dolega mimo że przed cc byłam tydzień na oddziale.
  Boję się kolejnej ciąży.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*