Różnorodność dostępnych na rynku termometrów – od tradycyjnych modeli, przez elektroniczne termometry piórkowe, aż po nowoczesne termometry bezkontaktowe i skroniowe – pozwala nam na dostosowanie metody pomiaru dla siebie czy osoby, której będziemy mierzyć temperaturę. Zrozumienie jak i kiedy korzystać z tych narzędzi jest niezbędne, aby dokładnie i bezpiecznie monitorować temperaturę ciała. Jest to kluczowe w określaniu czy i kiedy należy szukać pomocy medycznej.
Kiedy kończy się stan podgorączkowy, a zaczyna gorączka? Kiedy powinniśmy podać leki przeciwgorączkowe? Sprawdź TUTAJ.
Termometry możemy podzielić na kilka grup
- Termometry rtęciowe – uznawane za wzorzec w określaniu temperatury ciała. Ich sprzedaż i produkcja zostały jednak zakazane w 2009 roku ze względu na szkodliwość rtęci.
- Termometry szklane – w tej podgrupie możemy umieścić termometry przypominające rtęciowe, natomiast zawierające inną substancję, taką jak na przykład gal.
- Termometry elektroniczne, piórkowe – kształtem przypominające klasyczne termometry. Mają one dotykową końcówkę, dzięki czemu możemy mierzyć temperaturę w różnych lokalizacjach ciała: w ustach, odbycie czy pod pachą).
- Termometry bezkontaktowe – wykorzystują podczerwień do mierzenia temperatury z powierzchni ciała, zwykle czoła lub skroni. Są one szczególnie przydatne w placówkach medycznych i dla rodziców małych dzieci. Działają szybko i nie wymagają fizycznego kontaktu.
- Termometry douszne – mierzą temperaturę wewnątrz ucha. Metoda ta jest uważana za bardzo dokładną ze względu na pomiar bliższy temperaturze głębokiej ciała. W uchu występuje mniejsza ilość czynników, które mogą zakłócić dokładność pomiaru.
Termometr bezkontaktowy – jak go używać?
Warto zastosować się do poniższych kroków.
- Sprawdź w instrukcji na jakie miejsce pomiaru jest skalibrowany Twój termometr. Przykładowo temperatura na skroni jest zazwyczaj nieco wyższa niż na czole, czy nad łukiem brwiowym. Dlatego stosowanie się do zaleceń producenta jest kluczowe do otrzymania wiarygodnego wyniku. Przed pomiarem upewnij się, że włosy nie zakrywają skóry w miejscu badania.
- Sprawdź, czy skóra w miejscu pomiaru jest sucha. Jeśli jest wilgotna, spocona, delikatnie osusz ją chusteczką. Aby uzyskać dokładny pomiar, zmyj też z powierzchni skóry nadmiar kosmetyków, takich jak podkład lub krem.
- Zmierz temperaturę, utrzymując termometr w odległości wskazanej przez producenta (zalecenia znajdziesz w instrukcji obsługi).
- Pamiętaj, że na rynku są dostępne termometry 1 sekundowe, ale też takie, które podczas 3 sekund mierzą aż 36 punktów na ciele podając wartość najwyższego.
Pamiętaj, by w przypadku uzyskania kilku różnych wartości, nie uśredniać ich, tylko brać pod uwagę najwyższą.
Termometr douszny
Producenci zalecają, przy podczas pomiaru temperatury termometrem dousznym stosować się do następujących zasad:
- Przed przystąpieniem do pomiaru temperatury, odsuń włosy, aby zapewnić swobodny dostęp do ucha. Kanał słuchowy ma naturalne zakrzywienie, które służy ochronie ucha wewnętrznego.
- Dla dokładnego pomiaru temperatury, delikatnie pociągnij małżowinę uszną do góry i do tyłu, wzdłuż czaszki. Pozwoli to na wyprostowanie kanału słuchowego i ułatwi wprowadzenie termometru.
- Wsuń końcówkę termometru do ucha i upewnij się, że jest ona prawidłowo umiejscowiona. Następnie dokonaj pomiaru. Termometry douszne są zaprojektowane do szybkiego mierzenia temperatury, zazwyczaj w ciągu jednej sekundy.
- Po użyciu termometru, należy go odpowiednio oczyścić lub wymienić nakładkę ochronną, zgodnie z instrukcjami producenta zawartymi w instrukcji obsługi.
W przypadku termometrów dousznych warto zaznaczyć, że dostępne są na rynku termometry z wbudowanym czujnikiem sprawdzający poprawne umieszczenie sondy pomiarowej w uchu. Dopiero w momencie, gdy termometr poinformuje nas o odpowiednim ułożeniu, będziemy mogli dokonać pomiaru. Dzięki takiemu rozwiązaniu ryzyko wykonania niepoprawnego pomiaru przez użytkownika jest zminimalizowane.
Podsumowując, wybór odpowiedniego termometru zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji producenta dla zapewnienia dokładności pomiarów i pamiętaj – nie strzelaj na oślep.