Amniopunkcja

Amniopunkcja

Pamiętam dość dokładnie jak pierwszy raz w życiu usłyszałam pojęcie amniopunkcji. Było to w przedostatniej klasie liceum na lekcji biologii. Jest to badanie, które ocenia kariotyp (czyli chromosomy) płodu, wykonuje się je u starszych kobiet w ciąży (po 35 roku życia) i wiąże się z ryzykiem poronienia rzędu 1 na 100 ciąż (1%).

 

Jeżeli Ty uważasz, że to jest aktualna wiedza o amniopunkcji … to ten artykuł jest dla Ciebie.

 

Żadna z tych trzech składowych tego opisu amniopunkcji nie jest obecnie ani prawdziwa, ani aktualna.

 

Wiele kobiet, które trafią na ten artykuł niekoniecznie dziś, ale za jakiś czas, gdy staną przed decyzją czy poddać się temu badaniu czy nie – na pewno jest przerażone. Tym artykułem chciałabym ten strach u Was nieco zmniejszyć – choć wiem, bo byłam osobiście w tej sytuacji, że zmniejszyć do zera się go nie da.

 

Zacznijmy może trochę od historii od połowy lat 60 tych ubiegłego wieku. Wiemy, że uzyskując płyn owodniowy z jamy macicy kobiety w ciąży, możemy namnożyć zawarte w nim komórki płodu i „wyhodować” w ten sposób wiele nowych komórek o tym samym materiale genetycznym, umożliwiając ocenę kariotypu (czyli zobaczyć – dosłownie – zobaczyć pod mikroskopem, ile każda komórka ma chromosomów).

Zdrowy człowiek ma 46 chromosomów, 22 pary chromosomów autosomalnych oraz dwa chromosomy płciowe – kobieta ma dwa chromosomy XX, mężczyzna jeden X i jeden Y.

Dziecko z zespołem Downa ma 47 chromosomów – 21 para nie jest parą, tych chromosomów jest trzy. Fachowo nazywa się to trisomią 21 chromosomu.

 

Poza zespołem Downa, który jest jedną z najczęstszych wad chromosomalnych istnieje wiele innych dużo ciężkich trisomii. W teorii każdy chromosom może być w trzech kopiach, praktycznie większość trisomii jest letalna (śmiertelna) i dochodzi do bardzo wczesnego poronienia.

Trisomie, które jednak widujemy jako ginekolodzy w naszej codziennej praktyce z kobietami w ciąży to trisomie chromosomów 13, 18, 21. Czym dłużej się pracuje, tym medycyna bardziej zaskakuje i osobiście widziałam też trisomie wielu innych chromosomów.

 

W hodowli komórek z płynu owodniowego uzyskanego przez amniopunkcję, może również ocenić kilka innych wad – bardzo ciężką wadę nazywaną triploidią (lub nawet tetraploidią), która polega na powieleniu całego materiału genetycznego. Dzieje się tak, gdy np. dwa plemniki zapłodnią jedno jajo lub jajo miało pierwotnie niepodzieloną ilość chromosomów.

 

Kolejnymi wadami, które można wykryć klasyczną hodowlą komórkową są wady ilości chromosomów płciowych. Najczęstsza wada to zespól Turnera. Polega ona na tym, że dziewczynka ma jeden zamiast dwóch chromosomów X. Natomiast zespół Klinefeltera polega na tym, że chłopiec ma dwa chromosomy X i jeden Y.

Wad chromosomów płciowych można wymienić jeszcze kilka, ale zasadniczo są to dużo mniej „ciężkie” wady w porównaniu do wad chromosomów autosomalnych (czyli 22 par).

 

Pewnie na razie sobie myślicie: „Dobra Nicola, nic nowego poza tym co mówili na biologii nie napisałaś i szczerze już trochę przynudzasz…”.

 

No więc teraz nowość! Tego idę o zakład, że 99% z Was nie wie. Z płynu owodniowego możemy zobaczyć DUŻO DUŻO więcej niż tylko ilość chromosomów.

Obecnie za pomocą metody molekularnej nazywanej mikromacierzami aCGH możemy ocenić niezliczoną ilość wad genetycznych, które nie dotyczą całego chromosomu, ale tylko jego części. W większości przypadków badanie mikromacierzy nie jest w Polsce refundowane, ale większość laboratoriów genetycznych oferuje to badanie za około 1 500 zł.

Nie zachęcam, aby robić sobie mikromacierze „ot tak”, ale jeżeli już macie podejrzenie nieprawidłowości w USG i macie wykonane badanie pobrania płynu owodniowego to warto (jeżeli nie jest to dla Was niemożliwy wydatek) zastanowić się nad takim rodzajem analizy laboratoryjnej. Po pierwsze dlatego, że uzyskacie znacznie więcej informacji niż z klasycznej hodowli komórkowej (która i tak zawsze jest robiona dodatkowo do każdej amniopunkcji), a po drugie, co jest jeszcze ważniejsze, tym sposobem na wynik nie czekajcie 2-4 tygodni (tyle zależnie od tempa wzrostu komórek trwa klasyczna hodowla) tylko czekacie na wynik kilka dni (zazwyczaj do 5 dni roboczych). Kolejną alternatywą, aby mieć szybciej wynik jest metoda FISH. Kosztuje paręset złotych i, co prawda, nie ma tak szerokiego spektrum jak aCGH, ale wynik również jest w kilka dni.

 

Rozpoznanie wady genetycznej już prenatalnie umożliwia dostosowanie opieki, zarówno przedporodowej, okołoporodowej, jak i poporodowej dla matki i dziecka. To jest bardzo ważne i właśnie dlatego badania prenatalne powinny być promowane przez wszelkie środowiska.

 

Kolejnym aspektem amniopunkcji, o którym mało kto wie jest badanie pod kątem infekcji. Klasycznym przykładem jest tutaj toksoplazmoza – to, że znajdziemy aktualne przeciwciała w kierunku toksoplazmowy u matki świadczące o aktywnej infekcji nie znaczy od razu, że infekcja dostała się przez łożysko do dziecka. Wcale nierzadko wykonuje się amniopunkcję, aby potwierdzić lub wykluczyć infekcję toksoplazmozą wewnątrzmaciczną właśnie pobierając płyn owodniowy.

Toksoplazmoza nie jest jedyną infekcją, którą tą metodą oceniamy. Podobnie może być z cytomegalią lub parwowirozą i wieloma innymi drobnoustrojami.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy pobieramy płyn owodniowy, aby zbadać zawarte w nim substancje. Mogą to być białka, aby potwierdzić niektóre choroby przemiany materii.

 

Są nawet takie próby, aby u każdej kobiety, u której jest zagrożenie porodem przedwczesnym wykonać amniopunkcję, aby ocenić czy przyczyną niewydolności szyjki macicy nie jest nieznana infekcja tocząca się w jamie macicy i tkankach płodowych.

 

Także podsumowanie tej części – pobranie płynu owodniowego to nie tylko „genetyka”! Jest to często bardzo istotne badanie w wielu innych „niegenetycznych” schorzeniach w położnictwie.

 

To chyba było ciekawe, czyż nie?

 

 

Co do wieku kobiety w ciąży, a amniopunkcji – jest to chyba największy mit. I już Wam go tłumaczę.

To nie jest tak, że magicznie z dnia, gdy kobieta miała 34 lata w nocy na 35 urodziny jej ryzyko wad wrodzonych i powikłań ciąży się pojawia.

Punkt odcięcia, że kiedyś proponowano amniopunkcję każdej kobiecie po 35 roku życia wynika z obliczeń ekonomicznych. Tak się służbie zdrowia opłacało. Obliczono, że jak zbadamy wszystkie kobiety po 35 roku życia to odkryjemy statystycznie więcej wad, niż robiąc to badanie u każdej ciężarnej.

 

Nie wiem, czy mnie rozumiecie – ogólnie jak przy każdym badaniu przesiewowym tworzony jest sztuczny punkt odcięcia, ale ryzyko jest również przed tym punktem odcięcia.

 

Każda kobieta ma ryzyko, że urodzi dziecko z wadą genetyczną, czy będzie miała powikłanie ciąży. I faktem jest, że to ryzyko wzrasta wraz z wiekiem matki. Nie znaczy to jednak, że kobieta w ciąży mając 20 lat nie może urodzić chorego genetycznie dziecka.

 

Takie wieloletnie (nawet wielodekadowe) podejście do medycyny prenatalnej i badań inwazyjnych (czyli głownie amniopunkcji) było bardzo mylne – ponieważ 2/3 dzieci chociażby z zespołem Downa rodzi się u kobiet przed 35 rokiem życia. To dlatego, że te kobiety częściej są w ciąży. Więcej jest kobiet w ciąży przed 35 rokiem życia niż po. I mimo, że wiek rozrodczy wzrasta, to ta zasada jeszcze obowiązuje.

 

Dlatego obecnie amniopunkcja owszem jest refundowana każdej ciężarnej po 35 roku życia (według NFZ), ale według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz dziesiątki innych towarzystw naukowych w kontekście wad genetycznych powinniśmy proponować amniopunkcję każdej kobiecie, u której badanie przesiewowe USG oraz test biochemiczny (papp-a) wykaże ryzyko większe niż 1:300 lub widzimy nieprawidłowości w obrazie USG u płodu.

Więcej o badaniach przesiewowych w ocenie ryzyka znajdziesz tu:

Badania prenatalne w I trymestrze (USG, test papp-a, NIPT)

 

Także jeżeli możecie to zapomnijcie o tym nieszczęsnym 35 roku życia, bo jest to zdecydowanie nieaktualne podejście.

 

A teraz to ryzyko poronienia, straty ciąży. Potencjalnie zupełnie zdrowej ciąży. Czyli to co większość kobiet postawionych przed podjęciem decyzji czy wykonać amniopunkcję czy nie przeraża. 1% – wydaje się ogromnie dużo.

Na szczęście wielkie badanie w ostatnich latach wykazały, że ten 1% to nie jest prawda.

 

Oto odnośnik do tego badania, abym nie była gołosłowna.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25042845

 

Ale podsumowując – realne ryzyko straty zdrowej ciąży po amniopunkcji to 0,11%, czyli około 1:1000.

 

Pamiętam dokładnie kongres światowy medycyny płodu FMF na Krecie w czerwcu 2015 roku, gdy to badanie zostało ogłoszone – była ogromna konsternacja na sali, że to co my lekarze mówimy pacjentkom od dziesiątek lat nie jest prawdą! A prawda jest o 10 razy mniej straszna.

 

 

Czy ja Was tym wpisem chce przekonać do amniopunkcji – w żadnym wypadku. Amniopunkcja to „ostateczność”. Wykonujemy to badanie, jeżeli inne badania sugerują, że jest to konieczne.

To co ja chcę to chce Was przekonać, że strach ma wielkie oczy, a to badanie nie jest aż tak straszne jak o nim się mówi, a co więcej może dać nam DUŻO więcej informacji niż wszystkie inne badania wykonane nieinwazyjnie i dużo więcej niż pierwotnie się większość osób spodziewa.

 

A teraz z praktycznego punktu widzenia – odpowiem na kilka pytań, które wiem, że kobieta przed amniopunkcją szuka w internecie, a znajduje wiele zupełnie skrajnych treści.

 

W jakim okresie ciąży można wykonać amniopunkcję?

Amniopunkcję wykonujemy nie wcześniej niż w 16 tygodniu ciąży. Wynika to z dwóch czynników. Po pierwsze błona owodni jest w tym okresie ciąży już dobrze przytwierdzona, a po drugie płód zaczyna siusiać produkując na bieżąco wystarczającą ilość materiału do pobrania. Zazwyczaj pobieramy 20 ml płynu i jako ciekawostkę Wam powiem, że ma on kolor dokładnie taki sam, jak ludzki mocz. Nie ma górnej granicy wieku ciążowego kiedy można wykonać amniopunkcję. Do badań genetycznych w późniejszym okresie ciąży bardziej korzystny może się okazać materiał z kordocentezy, czyli pobrania krwi z pępowiny. Jeżeli konieczne jest pobranie materiału do badań genetycznych przed 16 tygodniem ciąży to alternatywą jest wykonanie biopsji kosmówki, którą wykonuje się w okresie 11-14 tygodni ciąży.

 

Czy amniopunkcja boli?

Boli mniej więcej dwa razy bardziej niż pobranie krwi z ręki. Zdecydowanie nie jest to przyjemne, ale jest to na tyle znośny ból, że nie trzeba kobiety znieczulać.

 

Czy po amniopunkcji trzeba leżeć?

Nie, zabieg można wykonać w warunkach zwykłego gabinetu lekarskiego, w którym jest aparat USG. Zaraz po zabiegu można wstać. Badanie nie musi być wykonane w szpitalu i nie trzeba być hospitalizowanym.

 

Czy po amniopunkcji można wrócić do pracy?

Nie ma oficjalnych zaleceń, ale zazwyczaj lekarze polecają kobiecie kilka dni prowadzić bardziej oszczędzających tryb życia. Amniopunkcja to taka malutka rana. Jak każda rana potrzebuje czasu, aby się wygoić i zabliźnić.

 

Jeżeli dojdzie do poronienia to kiedy?

To chyba najgorsze pytanie i niestety nie pocieszę Was. Nie jest to kwestia tego samego dnia. Uważa się, że jeżeli nie dojdzie do infekcji (gorączki) lub krwawienia z dróg rodnych, czy bolesnych skurczy w przeciągu tygodnia to można być spokojnym.

 

Czy podczas amniopunkcji (w końcu to wprowadzenie igły blisko dziecka) może dojść do uszkodzenia płodu?

Jest to możliwe niestety, ale ryzyko, że tak się stanie jest bardzo bardzo małe, mniejsze nawet od ryzyka poronienia, ponieważ amniopunkcja obecnie w odróżnieniu od amniopunkcji kilka dekad temu jest wykonywana wyłącznie pod stałą kontrolą USG, czyli cały czas podglądamy, czy igła jest w wystarczającej odległości od dziecka i nie ma z nim kontaktu.

 

Na koniec ważna informacja – pamiętajcie (Wasz lekarz będzie pamiętał, ale warto abyście to wiedziały również), że po każdym zabiegu wewnątrzmacicznym u kobiet z grupą krwi Rh ujemną powinniśmy podać immunoglobulinę anty-D jako profilaktykę konfliktu serologicznego.

 

Ok, to chyba tyle chciałam powiedzieć. Mam nadzieję, że artykuł mimo ogromu skomplikowanych faktów był pomocny i choć trochę zmniejszył Wasz strach przed tym badaniem.

68 komentarzy

 1. Teraz niedawno leżałam w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki i w pokoju razem ze mną leżała pani, u której wykryto cholestazę ciążową. I właśnie u niej zrobiono amniopunkcję, by sprawdzić czy z dzieckiem jest wszystko w porządku, bo gdyby się okazało, że nie jest, to musieliby przeprowadzić wcześniejsze cięcie cesarskie.
  Pani Nicole, dlaczego w pani artykule nie było ani słowa o takim przypadku? Tylko o wadach?

  • Miałam cholestaze ciążowa i nikt nawet nie wspomniał o amnio, czy to czasem nie nad wyrost? Przeciez po dziecku byłoby widać że coś jest nie tak. Cholestaza najczęściej niesie za sobą ryzyko pod koniec ciąży. To nie choroba dziecka a niedomaganie wątroby!

 2. A ja mimo wszystko nie zdecydowałam się na ten zabieg ani na badanie genetyczne w kierunku trisomii 21 (ryzyko 1:29 oparte tak naprawdę tylko na testach papp-a bo wszystkie USG prenatalne wyszły prawidłowe) bo uznałam że badanie genetyczne niczego nie zmieni a kosztuje 2.5k a mój lekarz nie przepada za aminopunkcją i uważa je za zbędne ryzyko. Dodatkowo znalazłam informację, że u kobiet które w pierwszym trymestrze miały krwawienie lub krwiaka na macicy i dostały dużą dawkę progesteronu (tak było w moim przypadku) często mają błędne wyniki testów papp-a. Czy Ci coś o tym wiadomo? Teraz czekam poród (35 tydzień), dowiem się wtedy czy moja kruszyna jest zdrowa ale jak na razie nic nie wskazuje na to żeby miało być inaczej 🙂

  • U mnie po badaniu z krwi ryzyko zwiększyło się do 1:324 i też miałam propozycję amnio, ale się nie zgodzilam i żyłam nadzieją, że to tylko statystyka, a ważniejszy jest obraz usg. Choć nie powiem, że się nie bałam. Ale od 3 tygodni mam już swoją zdrową córeczkę;) Także trzymam kciuki.

  • Ja miałam ryzyko 1:83 z krwi. Usg prawidłowe. Zdrowy syn leży obok.

 3. “Kolejnym aspektem amniopunkcji, o którym mało kto wie jest badanie pod kątem infekcji. Klasycznym przykładem jest tutaj toksoplazmoza – to, że znajdziemy aktualne przeciwciała w kierunku toksoplazmowy u matki świadczące o aktywnej infekcji nie znaczy od razu, że infekcja dostała się przez łożysko do dziecka. Wcale nierzadko wykonuje się amniopunkcję, aby potwierdzić lub wykluczyć infekcję toksoplazmozą wewnątrzmaciczną właśnie pobierając płyn owodniowy.

  Toksoplazmoza nie jest jedyną infekcją, którą tą metodą oceniamy. Podobnie może być z cytomegalią lub parwowirozą i wieloma innymi drobnoustrojami.

  Zdarzają się również sytuacje, kiedy pobieramy płyn owodniowy, aby zbadać zawarte w nim substancje. Mogą to być białka, aby potwierdzić niektóre choroby przemiany materii”.

  Ani słowa nie było? Tylko o wadach? Było. Cytat powyżej.

 4. Bardzo ciekawy wpis. Bardzo proszę o post na temat krwawień w czasie owulacji. Czytałam, że to normalne, ale u mnie to trwa czasem nawet 5 dni, a to już chyba nie jest normalne. Ginekolog twierdzi, że wszystko ok i to jest związane z poziomem hormonów. I u mnie to jest czasem naprawdę krwawienie, a nie plamienie. Czy powinnam się tym przejmować?

 5. Szkoda, że ten wpis ne ukazał się parę dni wcześniej. Właśnie w poniedziałek 4 czerwca miałam wykonywaną aminopunkcję. Wskazaniem do niej była zbyt duże NT w 13 tygodniu i wyniki testu PAPA które wykazały wystąpienie ZD dość wysoko.
  Moje odczucia: Ból mniejszy niż przy pobraniu krwi. I to znacznie. Nie było się czego bać. Jak będzie dalej okaże się przez najbliższe dni. Oszczędzam się jak się tylko da. Nie dźwigam dużo leżę.

 6. U mnie przeziernosc karkowa wyszła 5.1 w poniedziałek będę miała robiona amnioinkcje. Trzymajcie kciuki aby wszystko się udało i maleństwo było zdrowe.

 7. Bardzo ciekawy temat. Pierwszy raz spotkałam się z tym pojęciem

 8. Wczoraj miałam amniopunkcje, pobierana w szpitalu bielanskim w Warszawie. 24tc. U córeczki stwierdzono bradykardie, przerost mięśnia sercowego i stopy końsko-szpotawe. Stąd decyzja o badaniu – czy występuje jakaś wada genetyczna. Samo badanie trochę bolesne a atmosfera w gabinecie porażka. Dobrze, że trwa to chwilę. Czulam igłę i samo pobieranie, taki dziwny tępy uciskowy ból. Po wszystkim promieniowal ból na bok. O samym bólu zabiegu zaraz zapomniałam. Jest to oczywiście do zniesienia, jak trzeba to trzeba. Wyniki maja być za kilka dni. Oczekiwanie najgorsze. Ale ani chwili nie zastanawiałam się czy to robić. Akurat ten artykuł pojawił się kilka dni wcześniej, więc byłam bardziej przygotowana i nastawiona psychicznie co może mnie spotkać. Trzymam kciuki za wszystkie mamy, które robią to badanie- za dobre wyniki, które pozwolą cieszyć się ciążą!

 9. Miałam robiona amniopunkcje również w szpitalu Bielanskim.. Bardzo przykre doświadczenie, sam zabieg nie był bolesny ale zachowanie osób przeprowadzajacych badanie-karygodne. Człowiek leży z duszą na ramieniu a oni sobie śmiechy urządzają.. Niestety nie skończyło się dobrze.. W trakcie zabiegu miałam szynkę 29mm czyli już krótka, mimo to podjęli decyzje-“robimy” po powrocie do domu przez ok 2 dni było dobrze, później pojawił się różowaty śluz. Wybrałam się do lekarza, nie jest dobrze szyjka 12mm natychmiast do szpitala, tam posiew i czekanie 3 dni na wyniki, w następnej dobie odeszły mi wody, było już po wszystkim.. W 23 tyg urodziłam martwego chłopca, do dziś nie mogę sobie darować tej amniopunkcji za tydzień przypada mój termin porodu???? dodam jeszcze że amniopunkcje wykonana była że względu na wadę fallota stwierdzono podczas usg polowkowego.

 10. Jako osoba pracująca w laboratorium genetycznym i wykonująca badania prenatalne przy zastosowaniu metody aCGH muszę sprostować – o ile technicznie realne jest wykonanie ww. badania w ciągu kilku dni, praktyka pokazuje że czas oczekiwania na wynik to około dwóch tygodni. To nadal dużo krócej niż badanie kariotypu ale nie aż tak szybko jak podaje autorka artykułu.
  Jeszcze jedno – metoda FISH jest faktycznie dość szybka (zwłaszcza jeśli wykonuje się tak zwany ‘rapid FISH’ na niehodowanych komórkach płynu owodniowego, jednak należy mieć na względzie że nie pozwala ocenić struktury chromosomów. Można przy jej pomocy wykryć konkretne mikrodelecje (utraty części materiału genetycznego) lub duplikacje (naddatki) ale musi być konkretne przesłanie do wykonania takiego badania, a często w usg obraz nie jest specyficzny (wada serca może być obecna zarówno w zespole Downa (trisomia chromosomu 21) jak i zespole DiGeorge’a (mikrodelecja w obrębie chromosomu 22) – to tylko przykład. Dlatego jeśli już wykonuje się FISH w badaniach prenatalnych to pod kątem liczby chromosomów 13, 18 i 21 (najczęstsze trisomie) oraz chromosomów płci.
  Mam nadzieję że w niedalekiej przyszłości do powszechnej diagnostyki wejdą metody nieinwazyjne – w krwiobiegu matczynym krąży płodowe DNA – wystarczy więc pobrać krew kobiecie ciężarnej, niepotrzebna jest amniopunkcja. Mało tego, uważam że powinny zastąpić dotychczasowe badania przesiewowe z uwagi na ich dużą czułość i specyficzność (tzw. skrining jest niedokłądny a rozkład wyników prawidłowych i nieprawidłowych ma dużą część wspólną).

 11. Miałam wykonywana amniopunkcję ze względu na toksoplazmozę. W celu sprawdzenia czy choroba dotarła do dziecka. Mnie samo badanie nic nie bolało, wiadomo, że poczulam wkłucie, ale moim zdaniem bardziej boli pobieranie krwi. Najgorszy jest stres przed. Ja wiedzialam po co idę, jak wyglada zabieg i jakie mogą być konsekwencje (w internecie można znaleznaleźć filmiki z przebiegu amniopunkcji). Ale nie mogłam inaczej. To czy dziecko jest zdrowe czy nie warunkuje sposób leczenia. Ja bylam w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Wszystko trwa nie więcej niż minutę. Lekarz szuka miejsca, pielęgniarka asystuje I po wkluciu pobiera płyn. Wszystko. Od razu wstałam. Bolalo mnie tylko miejsce wklucia. Zaprowadzili mnie do łóżeczka I miałam leżeć 2h. Po tym czasie mialam USG. Ze względu na grupę krwi ARh- musiałam zostać na noc w szpitalu- czekałam na podanie przeciwciał. Ogolnie pozniej boli miejsce wklucia. Ciezko sie podnosic…troche bo boli a bardziej ze strachu…zeby tylko wszystko bylo dobrze. A i przed badaniem jest wywiad przeprowadzony przez lekarza I pobierają krew. Ja na drugi dzien jeszcze dawalam mocz do badania, zmierzyli cisnienie I temperaturę Ale pewnie dlatego że leżałam w szpitalu. Teraz czekam na wynik, 2 tygodnie. Polecam ten szpital. Personel bardzo profesjonalny, przyjazny I empatyczny. A to pomaga.

 12. Paulina

  W naszym przypadku przezierność karkowa była 5,4. Lekarz zaproponował NIfty lub amniopunkcje. Od razu poszłam na Nifty bojąc się amnio.
  Otrzymałam wynik – wszystko OK ale w uwagach od specjalisty było napisane, że przy tak dużej przezierności nie powinno być wykonywane Nifty tylko od razu amnio.
  Spanikowana (znowu) zgłosiłam się do innego lekarza który wysłał mnie na wczesne echo serca.
  Pani na echo serca powiedziała, że jak na ten wiek płodu wszystko wygląda ok ale ta przezierność nadal jest i ona sugeruje amniopunkcje.
  W końcu zrobiłam amiopunkcje, tydzień temu dokładnie. Podczas zabiegu (bardzo krótkiego – to trwa chwile) prawie zemdlałam. Ale idzie to przeżyć.
  Dostałam już wyniki i wszystko jest dobrze. Bobas jest zdrowiutki.

  Ale co się nabadałam, napłakałam i wydałam pieniędzy to moje.

  Pani Nicole, fajnie jakby Pani dodała kilka słów na temat odczuć po amniopunkcji. Jakie występują dolegliwości, bóle najczęściej. Czego się spodziewać i na co reagować.

 13. Ja miałam amniopunkcje 24 lipca. Niestety niebyło możliwości przyspieszenia wyniku więc czekam jeszcze tydzień na wynik. Usg genetyczne wyszło piękne, a pappa beznadziejne. Staraliśmy się przez 6 lat o dziecko. Mam 32 lata.

 14. Pani Mamo ginekolog,

  Po USG genetycznym i tescie PAPPA ryzyko zespołu downa wyszlo 1:4200. W rodzinie jednak mamy 2 przypadki zespołu Downa co napełnia mnie obawami. Czy robiłaby Pani aminopunkcję lub NIFTY? Jaka jest różnica?

 15. Do Pauliny…..
  Jak długo czekałaś na wynik? Mam NT5,70
  Dzięki tobie mam jeszcze nadzieję….

 16. Miałam amniopunkcję 7.08.18, wczoraj (po 3 tyg)odebrałam wynik zdrowa dziewczynka! W 13 tyg prawidłowy obraz w usg, ale złe wyniki bHcg i Pappa spowodowały,że ryzyko urodzenia dziecka z zespołem downa urosło do 1:241. Ja zdecydowałam się na badanie pomimo ryzyka jakie ze sobą niesie,bo chociaż i tak urodziłabym dziecko, wolałam wiedzieć wczesniej na co się przygotować. W przypadku zespolu downa wczesnie rozpoczęta rehabilitacja bardzo dużo daje,więc warto wczesniej zawieźć placówkę która coś takiego oferuje i wiedzieć gdzie się kierować…gdybym drugi raz znalazła się w takiej sytuacji to zrobilabym to samo. Samo pobranie płynu trwało bardzo krótko,natomiast dla mnie było bardzo nieprzyjemne.W dniu badania i na drugi dzień zażywalam nospe bo miałam takie jakby lekkie skurcze i ból w dole brzucha. Potem wszystko było ok.

 17. Cieszę się, że napisałaś o bólu. Nie znoszę, gdy lekarze przekonują, że nie boli, kiedy przecież sama lepiej wiem, co czuję. Ostatnio syn miał zakładany wenflon i też pielęgniarka tuż po mówi, że nie ma prawa boleć. Co za absurd! Ma jakieś obce działo w ręce, na bank jeszcze chwile będzie boleć zanim się przyzwyczai! A mi lekarz na Karowej prawie godzinę grzebał igłą w brzuchu i też poirytowany na mnie, że łzy mi lecą z bólu. I znowu ten tekst, że nie ma prawa boleć. Niech sam sobie poleży bez ruchu godzinę, kiedy mu ktoś grzebie igłą w brzuchu raz w jedną, raz w drugą! Dwa razy tak pobierał i nie dał rady, a potem w Bielańskim doktor pobrał nim się zorientowałam, że to już.
  I jeszcze o immuglobulinie powiem w kontekście bólu. To zastrzyk domięśniowy. Wprowadzany bardzo powoli prawie nie boli. Wprowadzony szybko, jest cholernie bolesny. Czy pielęgniarki o tym nie wiedzą, czy celowo podają szybko, żeby bolało, nawet gdy się prosi, by było powoli? To jest jakaś ich złośliwość czy o co chodzi?

 18. Ja miałam amniopunkcję w 24 tyg ciazy i badanie metoda aCGH – wynik okazał się prawidłowy i dostałam telefon z instytutu Matki i Dziecka w niecały tydzień. Dzidziuś był już dość spory i na granicy tego czy można było zrobić ambulatoryjnie czy po przyjęciu do szpitala. Ale dr się zdecydował chociaż na oddział patologii trafiłam i tak na podanie immunoglobuliny. Co do bólu – faktycznie nie jest to duży ból – mam cukrzyce ciążową i podaje insulinę w brzuch i czasami insulina jest gorsza (jak trafię w czulsze miejsce) niż amniopunkcja. Po zabiegu nie czułam nic niepokojącego – sama wróciłam do domu autem. Starałam się tylko bardziej oszczędzać i nie nosić mojej 2 latki. Ogólnie zabieg mniej traumatyczny niż myślałam z opisów. A zdecydowałam się zrobić dlatego, ze były wskazania z USG i stwierdziłam, ze wolę wiedzieć czy ma to związek z choroba genetyczna aby nie martwić się po porodzie i nie doszukiwać się niepotrzebnie choroby gdy jej nie ma.

 19. Miałam amniopunkcję wykonywaną już dwa razy. Za pierwszym razem bolało bardziej- lekarz, który wykonywał badanie ma ciężką rękę. Za drugim razem w 3 ciąży nie bolało wcale- wykonywała dr Luterek na Starynkiewicza. Prawie się nie zorientowałam, że igła już jest w środku. Badanie jest stresujące a oczekiwanie jeszcze bardziej, ale myślę że warto jeśli są ku temu przesłanki.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*