Bardzo wiele pacjentek mnie o to pyta, pytacie o to też wy – więc dziś szybki post na temat, który mi osobiście wydaje się oczywisty, ale już się nauczyłam, że jeżeli chodzi o ciąże to oczywistości nie ma – zatem:
Czy można pływać w basenie w ciąży?
Oczywiście, że można. Nie dość, że można to jest to prawdopodobnie najzdrowsza i najbardziej zalecana aktywność fizyczna dla kobiet ciężarnych.
Dlaczego tak ogólnie pływanie jest zdrowe?
- Pływanie jest sportem nieurazowym.
- Pływanie rozwija równomiernie wszystkie mięśnie ciała.
- Kiedy jesteśmy zanurzeni w wodzie to nasza odczuwalna waga wynosi około 1/10 naszej rzeczywistej wagi – pływanie nie obciąża stawów.
W ciąży dodatkowo:
- Pływanie bardzo korzystnie wpływa na dość często pojawiające się obrzęki kończyn.
- Pływanie wpływa korzystnie na leczenie żylaków kończyn i sromu w ciąży.
- Pływanie poprzez przyjmowanie pozycji „bardziej zwierzęcej” sprzyja obróceniu się dziecka główką w dół w III trymestrze.
- Pływanie pomaga utrzymać prawidłową masę ciała co zmniejsza ryzyko wielu powikłań w ciąży takich jak: cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze czy nawet poród przez cesarskie cięcie.
- Pływanie usprawnia mięśnie brzucha i miednicy. Są badania, że u kobiet, które regularnie pływają poród naturalny jest nieco szybszy i sprawniejszy.
- Pływanie jest jedną z najlepszych terapii na bóle pleców oraz bóle związane z bardzo częstą w ciąży rwą kulszową.
- U części kobiet, chłód poprzez zanurzenie oraz wysiłek fizyczny korzystnie wpływa na mdłości w I trymestrze.
- Pływanie wpływa korzystnie u kobiet z zaburzeniami snu w ciąży.
Pewnie jakbym się skupiła to bym jeszcze kilka argumentów znalazła, dlaczego pływanie jest zalecane w ciąży. Ale może wy chcecie je wypisać z własnego doświadczenia w komentarzach. Będzie mi miło. 🙂
Zanim skończę ten artykuł kilka ważnych konkretów.
Czy pływać w basenie, w morzu czy w jeziorze?
Basen jest zdecydowanie najbezpieczniejszy, ale jeżeli stan wody w morzu i w jeziorze jest sprawdzony to można w ciąży także tam pływać. Warto jednak wtedy pływać w towarzystwie i pod okiem ratownika.
Czy woda w basenie nie szkodzi dziecku?
Było na ten temat wiele badań i obecnie stosowane chemikalia do dezynfekcji wody basenowej są zupełnie bezpieczne. Nie ma żadnych powiązań pomiędzy pływaniem w basenach publicznych a wadami wrodzonymi (wręcz znalazłam badanie, że kobiety które regularnie pływały rzadziej miały dzieci z wadami – choć nie wiadomo w jakim dokładnie mechanizmie).
A co z basenami termalnymi?
Wszystko zależy do temperatury w tych basenach, w ciąży powinniście unikać basenów i jacuzzi z temperaturą powyżej 35 stopni. Nie dość, że pozostawanie w takiej temperaturze powyżej 10 minut może być niekorzystne dla ukrwienia łożyska to dodatkowo w takiej temperaturze dużo łatwiej rozwijają się różne zarazki. Także basenów termalnych w ciąży raczej bym nie zalecała.
Czy są sytuacje w ciąży kiedy NIE WOLNO pływać?
Tak, taką sytuacją będzie:
- odpływanie płynu owodniowego,
- zagrażające poronienie lub poród przedwczesny,
- krwawienie z dróg rodnych,
- aktywna infekcja pochwy i sromu.
Czy basen sprzyja infekcjom?
U większości kobiet nie. Ale jeżeli wiesz, że masz tendencje do infekcji pochwy to najlepiej po basenie zastosować probiotyk dopochwowy i stosować go co kilka dni. Probiotyki zapewniają prawidłową florę bakteryjną w pochwie i bardzo skutecznie zapobiegają infekcjom. Jest ich bardzo wiele na rynku, wszystkie są bezpieczne w ciąży.
Jak się ubrać na basen w ciąży?
Nie ma to znaczenia, nie ma konieczności zakrywania brzucha jeżeli tego nie chcesz, możesz założyć swój przedciążowy kostium, jeżeli chcesz zasłonić brzuch to polecam kostiumy dwuczęściowe o kroju tak zwanym tankini – czyli majtki i do tego taka jakby koszulka która dopasowuje się razem waszym rośnięciem do wielkości brzucha.
Ciekawe. Dzięki
W pierwszej ciąży pływałam regularnie dwa razy w tygodniu. Byłam na pływalni nawet mimo tego, że byłam już po wyznaczonym terminie porodu. Ostatni raz udało się pójść 4 dni przed porodem. Urodziłam szybko i sprawnie, bez nacięcia ani pęknięcia. Położne na porodówce powiedziały mi, że urodziłam jak wieloródka 🙂
Teraz w drugiej ciąży z dwulatkiem na pokładzie trochę ciężej o tą regularność. Ale mimo wszystko staram się. Infekcje niestety łapię co chwila.
Jakim stylem Pani pływala?
Jeśli będę w ciąży też będę chodzić na basen. Ania, świetny przykład, może i ja tak będę miała jak Ty na porodówce 🙂
Bardzo przydatne, dziękuję! będę korzystać 🙂
Pływam 5 razy w tygodniu…obecnie 27 tydz ciąży. Mam nadzieję, że do porodu dotrwam. Tylko basen stawianie na nogi, ustąpiły bóle pleców i zły nastrój. Moja największą radość z zycia
Ja pływam od końca 1 trymestru. Najpierw pływałam 3 x w tygodniu, teraz będąc w trzecim trymestrze ograniczyłam do dwoch, czasem jednego razu w tygodniu żeby nie przesadzić. Pewnie nic by sie nie stalo ale umiar zawsze wskazany, zwłaszcza przy 1 ciazy. Zawsze czuję się rewelacyjnie odprężona, mój dzidziuś się obrócił dość szybko więc też możliwe, że basen w tym pomógł. Czuje ze mam dużo energii, nie miewam żadnych, ale to żadnych dolegliwości, o których tak dużo się pisze. Polecam każdej mamie, oczywiscie jeśli nie mają jak wspomniano żadnych przeciwwskazań. Dodam jeszcze, że pływanie bardzo modeluje sylwetkę, więc w ciazy też można się czuć kobieco, zdrowo i atrakcyjnie !