- Jeśli masz nadwagę oznacza to, że Twój organizm zmagazynował potrzebne zapasy tkanki tłuszczowej na czas ciąży.
- Nastomiast w jeśli masz niedowagę, powinnaś przytyć, by zgromadzić niezbędny do utrzymania ciąży i karmienia piersią zapas energetyczny.
Warto jednak wiedzieć, że przyrost wagi w ciąży to nie tylko gromadzona tkanka tłuszczowa i rozwijający się w macicy płód. Zanim brzuszek stanie się widoczny, organizm zacznie gromadzić w sobie płyny i rozpocznie rozwój gruczołów mlecznych, co spowoduje widoczne już od 2 miesiąca ciąży powiększenie piersi. Oprócz rozwijającego się płodu również sama macica, zapewniająca mu odpowiednie środowisko, powiększa swoje rozmiary i to aż 50-krotnie.
Do tego musimy doliczyć również ciężar wód płodowych i łożyska, przez które płód pobiera substancje odżywcze od matki. To wszystko powoduje, że waga kobiety w ciąży rośnie, ale pod żadnym pozorem nie należy mieć z tego powodu wyrzutów sumienia lub kompleksów – o ile oczywiście przyrost wagi w ciąży nie zacznie przekraczać prawidłowego limitu.
Co składa się na kilogramy ciążowe?
W ostatnich miesiącach ciąży na wagę przyszłej mamy składają się:
- ok. 0,5-1,5 kg – powiększone piersi
- ok. 1,5 kg – dodatkowy litr krwi krążącej w żyłach,
- ok. 2-4 kg litry płynów, które zgromadził organizm oraz zapasy tłuszczu stanowiące rezerwę na czas karmienia piersią,
- ok. 1-2 kg – macica (u kobiet niebędących w ciąży waży ona zaledwie 50–70 gramów);
- ok. 0,5 kg – łożysko,
- ok. 1 kg – litr płynu owodniowego,
- ok. 3,5 kg – dziecko.
Jak obliczyć BMI?
Do oceny masy ciała wykorzystuje się Index BMI. Na jego podstawie można oszacować, ile powinnaś przytyć w czasie ciąży.
Jeśli przed ciążą Twoje BMI było:
- Prawidłowe (BMI: 18,5-24,9) możesz przytyć od 11,5 do 16 kg w ciągu całej ciąży.
- Wskazywało na nadwagę (BMI: 25-29,9) możesz przytyć od 7 do 11,5 kg w ciągu całej ciąży.
- Wskazywało na otyłość (BMI: 30 i więcej) możesz przytyć od 5 do 9 kg w ciągu całej ciąży.
- Wskazywało na niedowagę (BMI mniejsze niż 18,5) możesz przytyć od 12,5 do 18 kg w ciągu całej ciąży.
Wynik BMI otrzymujemy poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w centymetrach.
BMI = masa ciała przed ciążą w kg/wzrost w m)2
Dla przykładu: 58 (kg) : 1.7 x 1.7 (m) = 20.069
W I trymestrze ciąży kobieta może przytyć od 0,5 kg do 2 kg. Zdarza się, że niektóre kobiety na tym etapie ciąży, zamiast przytyć, chudną. Jest to najczęściej spowodowane częstymi mdłościami i wymiotami. Spadek masy ciała nie powinien być jednak większy niż 2 kg. W II i III trymestrze masa ciała powinna przyrastać szybciej, około 0,5 kg na tydzień.
Nadwaga w ciąży
Nadwaga i otyłość w ciąży niesie za sobą cały szereg powikłań ciążowych. Nie dość, że mogą pojawić się takie dolegliwości, jak: bóle kręgosłupa, obrzęki nóg, żylaki, hemoroidy. U kobiet otyłych jest większe ryzyko:
- poronienia,
- porodu przedwczesnego,
- nadciśnienia (zarówno przedciążowego jak i indukowanego ciążą),
- cukrzycy ciążowej,
- stanu przedrzucawkowego i rzucawki,
- przedwczesnego oddzielenia się łożyska,
- wad wrodzonych płodu (w szczególności wad cewy nerwowej i wad serca),
- hipotrofii płodu (czyli gorszego wzrastania),
- makrosomii płodu (czyli zbyt dużej masy płodu, utrudniającej poród).
Jeśli mama nie zrzuci po ciąży nadprogramowych kilogramów, u niej również może pojawić się długoterminowa otyłość, a w późniejszym czasie cukrzyca i zmiany miażdżycowe.
Niedowaga w ciąży
Niedowaga w ciąży jest tak samo groźna jak nadwaga. W ciąży nie należy się odchudzać! Zbyt niski przyrost masy ciała wpływa bezpośrednio na ryzyko przedwczesnego porodu i niską masę urodzeniową noworodka (≥ 2,5 kg).
Częściej u dzieci występują zaburzenia oddychania, niedokrwistość. Niska masa urodzeniowa stanowi również czynnik ryzyka chorób w późniejszym wieku dziecka, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia
W przebiegu ciąży dochodzi do zwiększenia dziennego zapotrzebowania organizmu na substancje odżywcze, co jest spowodowane wzrastającymi potrzebami rozwijającego się płodu i łożyska oraz zmianami dokonującymi się w matczynych tkankach i narządach.
Wszystko to prowadzi do zwiększenia podstawowej przemiany materii oraz wzrostu metabolizmu o ok. 20%. W związku z tym ocenia się, że dodatkowy wydatek energetyczny powinien wynosić odpowiednio około : 150 kcal/doba w I trymestrze, 350 kcal/doba w II trymestrze, 350 kcal/doba w III trymestrze, a pod sam koniec ciąży nawet do 500 kcal/dobę.
Źródła:
Jarosz M. 2010. Praktyczny podręcznik dietetyki. Instytut Żywności i Żywienia.
Świątkowska D. 2012, Poradnik żywienia kobiet w ciąży. Instytut Matki i Dziecka Klinika Położnictwa i Ginekologii.
Jeśli dużo schudłam na początku ciąży z powodu nadczynności tarczycy, która wystąpiła wraz z ciążą, to którą wagę powinnam traktować jako wagę wyjściową do kontroli- sprzed ciazy czy najniższa osiągnięta w 2/3 miesiącu (spadek o 8 kg)?
W tej sprawie najlepiej skonsultować się z Pani lekarzem prowadzącym, który zna Pani przypadek i najlepiej może to przeanalizować.