Chirurgia bariatryczna to grupa zabiegów, które leczą otyłość poprzez szybkie i trwałe zmniejszenie masy ciała pacjenta. W Polsce zabiegi te dopiero zyskują na popularności. Obecnie są stosowanie u pacjentów w II i III klasie otyłości, czyli z BMI powyżej 35.
Przykładem takiej operacji jest zmniejszenie objętości żołądka na przykład przez laparoskopowe zakładanie opaski żołądkowej ( laparoscopic- adjustable gastric band – LAGBa). Inną metodą jest zmniejszenie wielkości żołądka z dodatkowym ograniczeniem wchłaniania pokarmów. Zabieg operacyjny w połączeniu ze stosowaniem zaleceń dietetycznych i aktywności fizycznej pozwala osiągnąć trwałe zredukowanie masy nawet o 20%.
Jak wiemy z artykułu o przygotowaniu do ciąży kobiet z otyłością, zmniejszenie masy nawet o 10% zwiększa szanse na ciążę i zmniejsza ryzyko powikłań!
Kiedy można bezpiecznie zajść w ciążę po operacji bariatrycznej?
Według najnowszych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, po operacji bariatrycznej, powinno się odczekać 12-24 miesiące przed zajściem w ciążę. Kobieta powinna dać sobie czas na zmniejszenie wagi oraz jej ustabilizowanie.
W krótkim czasie po operacji mogą wystąpić zaburzenia wchłaniania mikro i makroelementów. Dlatego też przygotowanie do ciąży w tej grupie pacjentek powinno być skierowanie przede wszystkim na kontrolę poziomów kwasu foliowego, żelaza, witaminy B12 i wapnia. W przypadku niedoborów – warto ukierunkować suplementację i kontynuować ją przez całą ciążę i połóg pod okiem specjalisty.
Pamiętajmy, że obecnie WHO nie zaleca stosowania suplementów wielowitaminowych “na ślepo”, bez wcześniejszego sprawdzenia, czego tak naprawdę organizm potrzebuje.
Jakie ryzyko niesie ze sobą zbyt wczesne poczęcie po operacji bariatrycznej?
Zajście w ciążę w zbyt krótkim czasie po operacjach bariatrycznych nie musi zawsze oznaczać problemów. Jednak według najnowszych rekomendacji, lepiej zachować okres stabilizacji, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia szeregu powikłań.
Wśród nich można wymienić zarówno te dotyczące dziecka, jak i mamy. Powikłania dotyczące dziecka, to przykładowo hipotrofia lub makrosomia płodu (czyli zbyt mała lub zbyt duża masa dziecka). Mogą zdarzyć się też zaburzenia metaboliczne, wcześniactwo i anemia. Przyszła mama po takim zabiegu może być obarczona wyższym ryzykiem nadmiernego przyrostu wagi w ciąży, oraz ukończenia ciąży cesarskim cięciem ze względu na powikłania napotkane w jej trakcie.
Zespół poresekcyjny
Jedną z dolegliwości, jaka może dotyczyć pacjentów po zabiegach bariatrycznych z resekcją żołądka, jest zespół poresekcyjny/poposiłkowy, tzw. dumping syndrome. Jest to nietolerancja cukrów prostych, która może się objawiać bardzo złym samopoczuciem, występującym około godzinę po spożyciu węglowodanów prostych.
Do objawów zespołu poresekcyjnego zaliczamy: kołatanie serca, zawroty głowy, uderzenia gorąca, nudności, wymioty czy biegunkę.
Dlatego też u pacjentek przygotowujących się do ciąży lub już w ciąży będących, należy dostosować metodę diagnozowania zaburzeń metabolizmu węglowodanów. Zastępuje się doustny test obciążenia glukozą (OGTT) ciągłym monitorowaniem glikemii.
Zaszłam w ciążę pol roku po operacji, na szczęście wszytko potoczyło się bardzo pomyślnie i dziś mam 40 kilo mniej i wspaniałą sidmolatkę w domu