Zielona herbata bogata jest w katechiny, które mają silne działanie przeciwutleniające. To właśnie im zielona herbata zawdzięcza swoje właściwości zdrowotne. Jakie?
Wśród katechin w zielonej herbacie najlepiej zbadany jest galusan epigallokatechiny (EGCG) i uważa się, że to właśnie on zapewnia najwięcej korzyści zdrowotnych.
Jak działają przeciwutleniacze? Przeciwutleniacze mogą pomóc w zmniejszeniu stresu oksydacyjnego w organizmie, zwalczając uszkodzenia komórek spowodowane przez cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. To uszkodzenie komórek jest związane ze starzeniem się i różnymi chorobami.
Może poprawiać pracę mózgu
Zielona herbata zawiera mniej kofeiny niż kawa, ale działając z aminokwasem L-teaniną, poprawia funkcje mózgu. Ponadto, chroni mózg przed stresem oksydacyjnym, a to może pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń mózgu, które prowadzą do upośledzenia umysłowego i chorób, takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera i demencja.
Wpływa korzystnie na pracę serca
Katechiny zawarte w zielonej herbacie mogą pomagać regulować ciśnienie krwi.
Może działać przeciwmiażdżycowo
Zielona herbata może obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i LDL (tzw. „złego”), a także chronić cząsteczki LDL przed utlenianiem.
Badania pokazują, że osoby pijące zieloną herbatę mają mniejsze ryzyko chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, udar mózgu czy zawał serca.
Może zmniejszać ryzyko niektórych nowotworów
Badania wykazały też, że uszkodzenia oksydacyjne mogą prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, który może sprzyjać rozwojowi chorób przewlekłych, w tym nowotworów. Co ciekawe, przeciwutleniacze mogą pomóc w ochronie przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
Naukowcy wskazują, że osoby pijące zieloną herbatę są mniej narażone na rozwój kilku rodzajów nowotworów, ale potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te efekty.
Może zapobiegać i wspomagać leczenie otyłości
Istnieją dowody naukowe potwierdzające korzystny wpływ zielonej herbaty na leczenie otyłości, między innymi poprzez regulację masy ciała oraz masy tkanki tłuszczowej, wchłanianie i trawienie pokarmów, modulację metabolizmu tłuszczów i węglowodanów, pobudzanie termogenezy oraz hamowanie angiogenezy.
Przeczytaj więcej o leczeniu otyłości.
Jedne z badań, przeprowadzone na ochotnikach wykazały, że po 12 tygodniach spożywania ekstraktu zielonej herbaty ich masa ciała była istotnie niższa w stosunku do grupy kontrolnej.
W badaniach epidemiologicznych prowadzonych na Tajwanie zaobserwowano, że osoby spożywające regularnie zieloną herbatę przez długi czas miały niższą zawartość tkanki tłuszczowej oraz mniejszy obwód talii i bioder w porównaniu z osobami, które jej nie spożywały.
Ale uwaga! Mimo, że zielona herbata wykazuje wiele dobroczynnych właściwości w niektórych przypadkach może być przeciwwskazana.
Na pewno warto, aby spożywanie jej skonsultowane zostało z lekarzem w przypadku osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży, osób, które chorują na jaskrę, nadciśnienie tętnicze i choroby serca.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25547095/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27634207/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26259232/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23507223/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28864169/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29843466/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22749178/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3831544/
- https://www.researchgate.net/profile/Judyta-Juranek/publication/260871985_Some_aspects_curative_effects_of_green_tea/links/0046353b2214a83266000000/Some-aspects-curative-effects-of-green-tea.pdf
- https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/28683/23452