Epidemia otyłości obejmuje cały świat. Mało się ruszamy, więcej i na dodatek gorzej jemy, a dodatkowe kilogramy wpadają właściwie nie wiadomo kiedy.
Serwisy internetowe i czasopisma zasypują nas cudownymi sposobami na chudnięcie, ale co z tego, skoro większość z nich jest albo nieskuteczna albo trudna do zrealizowania. Wyobraź sobie, czy nie byłoby cudownie gdybyś mogła schudnąć po prostu leżąc w łóżku? Niemożliwe? Możliwe!
Spij i chudnij
W artykule opublikowanym w lutym 2022 roku w JAMA Internal Medicine przedstawiono wyniki badania wpływu zwiększonej ilości snu na masę ciała. Badanie kliniczne trwało od 1 listopada 2014 r. do 30 października 2020 r.
Uczestnikami byli dorośli w wieku od 21 do 40 lat z BMI między 25,0 a 29,9 (czyli wszyscy mieli nadwagę) i czasem snu krótszym niż 6,5 godziny. Badani zostali przydzieleni na dwie grupy:
- przedłużającej sen do 8,5 godziny,
- kontrolnej, z zachowaniem dotychczasowej ilości snu.
Wszyscy uczestnicy zostali poinstruowani, aby kontynuować codzienne rutynowe czynności bez stosowania jakiekolwiek specjalnej diety lub dodatkowej aktywności fizycznej.
Badanie to wykazało, że wydłużenie snu wpłynęło na zmniejszenie ogólnej ilości spożywanych kalorii o około 270 kcal i spowodowało ujemny bilans energetyczny.
Może wydaje się, że 270 kcal to niedużo, ale w perspektywie rocznej, codziennie zmniejszenie o 270 kcal może spowodować kilkukilogramowy ubytek masy ciała! A pamiętaj, że to tylko dodatkowe godziny snu.
Odkrycie to podkreśliło znaczenie utrzymania odpowiedniego czasy snu w zaleceniach terapii otyłości. Zachęciło również do zwiększania świadomości pacjentek na temat korzyści płynących z odpowiedniej ilości snu dla zachowania zdrowej masy ciała.
Przeczytaj więcej o otyłości.
Źródło:
Tasali E, Wroblewski K, Kahn E, Kilkus J, Schoeller DA. Effect of Sleep Extension on Objectively Assessed Energy Intake Among Adults With Overweight in Real-life Settings: A Randomized Clinical Trial. JAMA Intern Med. Published online February 07, 2022. doi:10.1001/jamainternmed.2021.8098