Naukowcy zbadali zdrowie jamy ustnej 84 dorosłych osób z trzech grup:
- palaczy papierosów,
- użytkowników e-papierosów,
- osób, które nigdy nie paliły.
Chorobę dziąseł oceniano za pomocą 2 badań stomatologicznych w odstępie 6 miesięcy, podczas których pobrano próbki płytki nazębnej w celu analizy obecnych bakterii.
Jakie były wyniki badania?
*E-papierosy i zawarte w nich substancje chemiczne zmieniają mikrobiom jamy ustnej i zakłócają równowagę bakterii, stwarzając zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej.
Naukowcy przeanalizowali bakterie znalezione w próbkach płytki nazębnej i ustalili, że użytkownicy e-papierosów mają inny mikrobiom niż palacze i osoby niepalące.
Szczególnie takie bakterie jak Fusobacterium i Bacteroidales, o których wiadomo, że są związane z chorobą dziąseł – to właśnie one dominowały w jamie ustnej użytkowników e-papierosów.
*Jeśli chodzi o wapowanie, to jest ono związane z różnymi poziomami cytokin, czyli białek które pomagają regulować układ odpornościowy. Niektóre cytokiny są związane z brakiem równowagi w bakteriach jamy ustnej i mogą pogorszyć choroby dziąseł, czyniąc je bardziej podatnymi na stany zapalne i infekcje.
Tradycyjne papierosy badane są od wielu lat, wapowanie i e-papierosy to stosunkowo nowe produkty, dlatego należy szczególną uwagę skupić na ich szkodliwości.
Przeczytaj więcej o szkodliwości e-papierosów.
Źródła:
- Electronic Cigarette Use Promotes a Unique Periodontal Microbiome; Scott C. Thomas, Fangxi Xu, Smruti Pushalkar, Ziyan Lin, Nirali Thakor, Mridula Vardhan, Zia Flaminio, SHOW ALL (20 AUTHORS) , Alireza Khodadadi-Jamayran, Rebeca Vasconcelos, Adenike Akapo, Erica Queiroz, Maria Bederoff, Malvin N. Janal, Yuqi Guo, Deanna Aguallo, Terry Gordon, Patricia M. Corby, Angela R. Kamer, Xin Li, Deepak Saxena.