Droga Czytelniczko,
Problemy z karmieniem u dzieci często są bardzo złożone i są wypadkową wielu czynników – aspektów zarówno somatycznych, jak i psychologicznych. Faktycznie często w wywiadzie u dzieci z problemem z jedzeniem jest jakiś czynnik (np. infekcja), który może spowodować niechęć do jedzenia.
Jeśli dziecko nie przybiera prawidłowo na masie, jest to wyraźny znak, że powinno się interweniować. Być może jest to moment, kiedy należałoby rozpocząć rozszerzanie diety.
Niedostateczne przyrosty są jednym ze wskazań do wcześniejszego niż 6 miesięcy (24 tygodnie) rozpoczęcia wprowadzania pokarmów stałych. Najlepiej, gdyby decyzja była podjęta wspólnie z pediatrą lub gastrologiem. Również ewentualna dalsza diagnostyka może być zalecona po konsultacji z gastroenterologiem dziecięcym. Lekarze tej specjalności mają największe doświadczenie w prowadzeniu pacjentów z problemami żywieniowymi.
W niektórych przypadkach wskazana jest też diagnostyka i opieka wielospecjalistyczna. Można zapytać swojego pediatry, gdzie znajduje się najbliższy ośrodek diagnozowania i leczenia zaburzeń odżywiania i trudności w karmieniu dzieci.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.
To jest awersja do butelki, nic innego prawdopodobnie.