Droga Czytelniczko,
Fizjologiczna funkcja pęcherza i dolnych dróg moczowych, w tym kontrola mikcji, rozwija się wraz z rozwojem dziecka.
Należy pamiętać, że choć teoretycznie najlepszym momentem na odpieluchowanie (a zatem i nabycie pełnej kontroli nad oddawaniem moczu) jest wiek 20-30 miesięcy, to jednak te zachowania (wołanie, korzystanie z toalety/nocnika) wykształcają się stopniowo, a kontrolę mikcji osiąga się do wieku około 5 lat.
Oczywiście, u większości dzieci proces ten przebiega szybciej, jednak dopiero po tym czasie utrzymywanie się objawów ze strony dolnych dróg moczowych (lower urinary tract symptoms – LUTS) określa się jako zaburzenia czynności dolnych dróg moczowych (lower urinary tract dysfunction – LUTD), które dotyczą 17–22% dzieci.
Jeśli coś Panią niepkoi – wykluczenie zakażenia układu moczowego jest zawsze dobrym pomysłem. Można również skonsultować się z pediatrą, który zbierze wywiad pod kątem ewentualnych problemów mogących wymagać przyspieszonej diagnostyki. Warto też zapoznać się z dostępną literaturą w tematyce odpieluchowania i kontroli mikcji.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.