Poród naturalny vs. cesarskie cięcie (zalety, wady, możliwe powikłania)

Poród naturalny vs. cesarskie cięcie (zalety, wady, możliwe powikłania)

Zmotywowana komentarzami na facebooku pod linkiem do mojego artykułu sprzed pół roku, który pozwoliłam sobie dziś udostępnić ponownie

Cesarskie cięcie – czy jest najlepszym rozwiązaniem?

 

…stwierdziłam, że muszę podjąć to wyzwanie.

Muszę napisać tekst porównujący wady i zalety obu rodzajów porodu.

Szczerze mówiąc jest to zadanie trochę nierealne z kilku powodów.

Po pierwsze dlatego, że zarówno porody naturalne, jak i porody przez cesarskie cięcie bywają bardzo różne. W obu przypadkach może dojść do komplikacji. Po drugie dlatego, że statystyki jak często zdarza się konkretne powikłanie są po prostu niedostępne.

Także wybaczcie jeżeli będę pisać momentami „ogólnikowo” używając słowa częściej lub rzadziej. Nie wynika to z mojej niechęci szukania statystyk, po prostu wynika to z tego, że nie istnieją takie dane.
Wiele badaczy próbuje podać prawdopodobieństwo wystąpienia danych powikłań, jednak prace te są zazwyczaj robione na niewystarczająco dużych grupach, a wnioski są zawsze niewystarczająco pewne.

Czytając ten wstęp może już sobie myślicie: “No to dziewczyno daj spokój – nie podejmuj się tekstu, który nie będzie miał faktów medycznych twardych jak kamień, w szczególności w tak delikatnym temacie jakim jest poród.”.

Racja! Ale z drugiej strony wiem, że kobiety w ciąży szukają takich informacji. Wpisują w wyszukiwarkę: “poród siłami natury czy cięcie cesarskie co jest lepsze, zdrowsze, bezpieczniejsze…”.

No i trafiają na jakieś mniej (!) lub bardziej trafne źródła.

Zazwyczaj kobiety nie czytają medycznych artykułów z bazy Pubmed lub Cochrane Review tylko portale parentingowe, blogi rodzicielskie, fora internetowe lub posty w grupach kobiet w podobnym stanie na facebooku.

Żadne z tych miejsc nie przekazuje rzetelnej wiedzy w tym temacie. Siedziałam teraz godzinę szukając jakiejkolwiek strony, pod treściami której mogłabym się podpisać. Nie znalazłam.

Zatem zdając sobie sprawę, że ten artykuł nie będzie idealny podejmuję wyzwanie.

Te z Was, które mnie czytają od dawna doskonale wiedzą, że uważam, że poród siłami natury jest lepszy, zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka. Nie będę tego ukrywać, a dziś przytoczę Wam konkretne za i przeciw.

Jednak pamiętajcie! Porównujemy tu porody w ciążach donoszonych, kiedy nie ma ewidentnych wskazań medycznych do porodu cesarskim cięciem.
Jeżeli są wskazania do cięcia cesarskiego, to jest to operacja ratująca życie, a dywagacje, który rodzaj porodu jest lepszy są po prostu… nie na miejscu!

Zaczniemy od możliwych powikłań porodu siłami natury dla matki.

– Przy szybko postępującym porodzie lub dużym noworodku jest możliwość pęknięcia szyjki macicy, co wiąże się z większą utratą krwi oraz koniecznością zabiegu szycia po porodzie.
– Możliwość pęknięcia krocza z urazem odbytu lub bez, wymagające naprawy chirurgicznej oraz rehabilitacji.
– Możliwość urodzenia niekompletnego łożyska, związane ze zwiększonym krwawieniem oraz koniecznością wykonania zabiegu łyżeczkowania jamy macicy po porodzie (zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym).
– W przypadku konieczności wykonania zabiegów u matki ograniczona jest możliwość kangurowania noworodka po porodzie.
– Przy braku postępu porodu lub zagrożeniu życia dziecka konieczność wykonania porodu zabiegowego (poród kleszczowy, poród za pomocą próżniociągu) lub zmiany trybu porodu na cesarskie cięcie.
– Nieprawidłowe obkurczanie się macicy i związany z tym krwotok położniczy (10 razy rzadziej niż przy cięciu cesarskim).
– U części kobiet po nacięciu krocza lub szyciu pęknięcia krocza dochodzi do nieprawidłowego gojenia się rany, co może wiązać się z dyskomfortem, bólem przy współżyciu, niechęcią do współżycia.
– Szereg powikłań związanych ze znieczuleniem (jeżeli poród jest ze znieczuleniem zewnątrzoponowym), np. popunkcyjne bóle głowy, zakażenie miejsca w wkłucia.
*Potocznie uważa się, że kobiety które rodziły siłami natury mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemu z nietrzymaniem moczu. Nie ma na to solidnych dowodów naukowych. Obecnie uważa się, że głównym czynnikiem, który przyczynia się do zaburzeń działania mięśni dna miednicy, czyli problemów z trzymaniem moczu oraz wypadaniem narządu rodnego, nie jest sam poród, lecz ciąża jako taka. Zarówno kobiety, które rodziły naturalnie, jak i poprzez cesarskie cięcie mogą mieć te problemy. Niepowikłany poród niesie ze sobą podobne ryzyko nietrzymania moczu, jak cesarskie cięcie. Jednak poród przedłużony, poród zabiegowy lub poród noworodka o masie powyżej 4000 g, a przede wszystkim ilość ciąż powyżej 20 tygodnia rzeczywiście jest istotnym czynnikiem ryzyka nietrzymania moczu w późniejszym okresie życia! Nie chodzi tu o problemy z trzymaniem moczu w okresie połogu. Ten stan uważa się za stan fizjologiczny i przejściowy.

Jak zapobiec problemom z trzymaniem moczu w dojrzałym wieku? Każda kobieta, zarówno po PSN jak i CC, powinna już od okresu połogu ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Warto w tym zakresie skonsultować się z ginekologiem lub fizjoterapeutą znającym się na ćwiczeniach uroginekologicznych, aby nauczyć kobietę „jak to robić”.

Zalety porodu siłami natury dla matki:

– Po niepowikłanym porodzie kobieta może być nierozłączna z noworodkiem, zaleca się przynajmniej dwie godziny kangurowania skóra do skóry jako adaptację noworodka do warunków poza macicą oraz w celu prawidłowej kolonizacji „dobrą” mikroflorą bakteryjną.
– Kobiety, które urodziły naturalnie rzadziej mają problemy z laktacją i statystycznie częściej karmią noworodki wyłącznie piersią
– Kobiety po porodzie siłami natury już po kilku godzinach są „na chodzie” – mogą wstać, pójść samodzielnie pod prysznic, zająć się dzieckiem, a w niektórych krajach nawet tego samego dnia wrócić z szpitala do domu.
– Kobieta po porodzie siłami natury nie musi zabezpieczać się przed kolejną ciążą. Jeżeli sobie tego życzy może bezpiecznie zajść w ciążę, gdy tylko wróci płodność.
– W trakcie całego porodu partner lub osoba bliska może przebywać przy rodzącej.
– Dla osób aktywnych fizycznie powrót do pełnej sprawności sportowej zajmuje zazwyczaj tylko okres połogu, czyli 6 tygodni.
– U kobiet, które miały pierwotnie bolesne stosunki płciowe bardzo często jakość współżycia się poprawia.
– Mniejsze ryzyko poważnych powikłań prowadzących do śmierci – zatorowość, krwotok, zakażenie.
– Mniejsze ryzyko depresji porodowej.

Wady porodu siłami natury dla kobiety:

– Poród siłami natury rozpoczyna się niespodziewanie.
– Poród siłami natury jest u zdecydowanej większości kobiet bolesny – poród jest znieczulany dopiero jak szyjka macicy jest odpowiednio przygotowana (zazwyczaj 3-4 cm rozwarcia).
– Nie da się przewidzieć ile poród będzie trwał, może trwać wiele godzin.
– Strach lub wstyd przed bezwiednym oddaniem moczu lub stolca w trakcie porodu.
– Wiele kobiet (w szczególności pierworódek) nie jest odpowiednio przeszkolonych i przygotowanych do techniki prawidłowego oddychania oraz parcia w trakcie porodu. Utrudnia to współpracę z położnymi i lekarzami.

Wady porodu siłami natury dla noworodka:

– Jeżeli poród nie jest monitorowany za pomocą KTG występuje ryzyko niedotlenienia. Przy porodzie monitorowanym ryzyko niedotlenienia jest zminimalizowane.
– Jeżeli noworodek ma dużą masę lub dysproporcję główki do tułowia istnieje ryzyko dystocji barkowej, czyli trudności urodzenia się tułowia po porodzie główki. Wtedy może dojść do złamania obojczyka i ewentualnego porażenia splotu ramiennego.
– U matek nosicielek GBS poród bez profilaktycznej antybiotykoterapii zwiększa ryzyko zapalenia płuc w okresie noworodkowym.
– Ryzyko przeniesienia innych zakażeń, np. wywołanych przez chlamydię lub dwoinkę rzeżączki, zwłaszcza w razie niewykonania odpowiednich zabiegów poporodowych u noworodka (zabieg Credego azotanem srebra lub podanie erytromycyny).

Zalety porodu siłami natury dla noworodka:

– Kolonizacja prawidłową florą bakteryjną z dróg rodnych oraz przewodu pokarmowego matki. Zmniejsza to ryzyko wielu chorób zarówno wieku dziecięcego, takich jak alergie czy astma, jak i chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy cukrzyca typu II.
– Kaskada wydzielania hormonów „stresu”, które przygotowują dziecko na przyjście na świat.
– Ucisk główki w kanale rodnym uważa się za bardzo istotny etap rozwojowy sprawiający, że rozwój neurologiczny dziecka jest bardziej prawidłowy. Dzieci urodzone PSN mają rzadziej zaburzenia napięcia mięśniowego, czy asymetrię ułożeniową, rzadziej wymagają rehabilitacji motorycznej.
– Ucisk klatki piersiowej w kanale rodnym pomaga w opróżnieniu płuc z płynu owodniowego, zmniejsza to ryzyko zaburzeń oddychania oraz zakażeń dróg oddechowych po porodzie.
– Dzieci urodzone siłami natury rzadziej mają problemy z odruchem ssania oraz częściej są karmione wyłącznie piersią (nie muszę chyba pisać, że karmienie naturalne jest lepsze dla noworodka, zarówno w bezpośrednim, jak i długofalowym aspekcie zdrowotnym – mniejsze ryzyko chorób cywilizacyjnych. Są dane, że dzieci karmione piersią w okresie dorosłości rzadziej chorują na nowotwory, otyłość czy cukrzycę).
– Dzieci urodzone siłami natury zdecydowanie rzadziej wymagają pobytu na oddziale patologii noworodka lub w inkubatorze.

Ważne, aby podkreślić, że jeżeli poród odbywał się siłami natury, ale z powodu braku postępu lub zagrażającej zamartwicy został zakończony przez cesarskie cięcie. Również zapewnił on w bardzo dużej mierze te zalety u noworodka.
Dlatego nie chciałabym nigdy słyszeć, że kobieta pomyśli, że jej poród siłami natury zakończony cięciem cesarskim „nie miał sensu”!!!

Teraz przejdźmy do cesarskiego cięcia.

Możliwe powikłania przy cesarskim cięciu dla matki:
(Ryzyko powikłań wzrasta wraz z każdym kolejnym cięciem cesarskim.)

– Możliwość uszkodzenia pęcherza moczowego w trakcie otwierania powłok brzusznych lub innych narządów jamy brzusznej (ryzyko jest znacznie większe przy kolejnym cesarskim cięciu, ale może również wydarzyć się przy pierwszym CC).
– Powstawanie zrostów wewnątrzbrzusznych, zrostów powięziowo-mięśniowych, które mogą być przyczyną: przewlekłych bólów podbrzusza, niedrożności jelit, zaparć, bolesnych stosunków płciowych, powikłań przy kolejnych operacjach z powodu znacznie utrudnionego dostępu chirurgicznego do operowanych narządów.
– Możliwe komplikacje w kolejnej ciąży: większe ryzyko łożyska przodującego, ryzyko wrastania łożyska w bliznę po cięciu cesarskim (wiąże się z koniecznością usunięcia macicy po porodzie), ryzyko ciąży zagnieżdżonej w bliźnie po cesarskim cięciu (rodzaj ciąży ektopowej, która zagraża życiu matki i nie rokuje urodzeniu zdrowego dziecka), ryzyko rozejścia się blizny po cięciu cesarskim, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia matki.
– Szereg powikłań związanych ze znieczuleniem, np. popunkcyjne bóle głowy, zakażenie miejsca wkłucia.
– Dziesięciokrotnie większe ryzyko nieprawidłowego obkurczania się macicy oraz krwotoku.
– Zdecydowanie większe ryzyko konieczności usunięcia macicy w celu ratowania życia matki.
– Dużo większe ryzyko zgonu okołoporodowego z powodu: krwotoku, zakażeń lub zatorowości.

Zalety cesarskiego cięcia dla matki:

– Możliwość zaplanowania kiedy odbędzie się poród.
– Brak lęku i możliwości uszkodzenia krocza, pochwy lub zwieracza odbytu (warto jednak pamiętać, że przy CC również może dojść do uszkodzenia jelita grubego, nawet z koniecznością wyłonienia stomii lub do uszkodzenia pęcherza moczowego, co wiąże się z kilkutygodniowym założeniem cewnika w celu oddawania moczu).

Wady cesarskiego cięcia dla matki:
– W większości szpitali partner nie jest obecny przy porodzie przez cesarskie cięcie.
– Istotne bóle w okresie poporodowym.
– Konieczna pomoc osób trzecich (położnej lub partnera) w opiece nad noworodkiem w pierwszej dobie.
– Częstsze trudności z laktacją.
– Konieczność stosowania skutecznej antykoncepcji przez okres przynajmniej 9 miesięcy po porodzie (kobieta po CC powinna zachować odstęp minimum 18 miesięcy między porodami).
– Dla osób aktywnych fizycznie powrót do pełnej sprawności sportowej zajmuje około pół roku.

Wady cięcia cesarskiego dla noworodka:

– Brak przygotowania płuc do wzięcia pierwszego oddechu , konieczne odessanie płynu owodniowego z dróg oddechowych.
– Częstsze problemy z odruchem ssania.
– Możliwy uraz cięty przy nacięciu mięśnia macicy.
– Możliwe trudności z wydobyciem dziecka, wiążące się z niższą punktacją Apgar w pierwszych minutach życia.
– Częstsze pobyty noworodków po CC na oddziale patologii noworodka oraz częstsza konieczność interwencji lekarzy neonatologów.
– Ze względu na brak możliwości lub bardzo utrudnione kangurowania skóra do skóry bezpośrednio po cięciu cesarskim, noworodek kolonizuje się bakteriami szpitalnymi, zamiast dobroczynnymi bakteriami z kanału rodnego, układu pokarmowego oraz skóry mamy.
(W niektórych szpitalach możliwe jest kangurowania przez tatę, jednak warto pamiętać, że to następuje już po kontakcie z personelem medycznym.)
– Szybsze odpępnienie dziecka, w szczególności jeżeli cięcie cesarskie wiąże się ze zwiększonym krwawieniem i sytuacja operacyjna nie pozwala na poczekanie, aż pępowina „przestanie tętnić”.
– Częstsze zaburzenia integracji sensorycznej, zaburzenia napięcia mięśniowego oraz asymetria ułożeniowa w okresie niemowlęcym wymagające rehabilitacji.
– Częstsze choroby cywilizacyjne u dzieci oraz dorosłych urodzonych przez cięcie cesarskie – cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, alergie, astma i inne choroby autoimmunologiczne.

Zalety cięcia cesarskiego dla noworodka:

Długo nad tym myślałam i jedyne co mi przychodzi do głowy to:

– Ratunek życia przy nieprawidłowo postępującym porodzie siłami natury lub innych pilnych wskazań do CC

Nie wiem czy Was przekonałam czy nie – z ręką na sercu starałam się być możliwie obiektywna w tym bardzo obarczonym moimi życiowymi doświadczeniami z codziennej pracy temacie.

Podsumować to mogę tylko tak – mimo, że zdawałam sobie sprawę z wszystkiego co Wam tu napisałam zdecydowałam się urodzić dwukrotnie siłami natury i liczę na to, że nie były to moje ostatnie porody naturalne.

Są osoby które uważają poród za wspaniałe doświadczenie- ja do nich nie należę- ale uważam, że poród zarówno siłami natury jak i przez cesarskie cięcie jest cudem i ma jedną wielką nieocenioną zaletę – daje nowe życie.

 

192 komentarze

 1. Jestem położną i uczestniczyłam w wielu porodach- zarówno porodach siłami natury jak i przez cięcie cesarskie. Gdy zaszłam w ciąże to nie zastanawiałam i nie skłaniałam się ani w kierunku PSN ani w kierunku cięcia cesarskiego. Takich rzeczy nie można planować, a niejednokrotnie byłam świadkiem jak pacjentka zakwalifikowana do cięcia cesarskiego urodziła siłami natury bo np za późno przyjechała do szpitala z różnych powodów i odwrotnie. Ja byłam przygotowana na poród, a to już jak ma się on odbyć zostawiałam swojemu lekarzowi prowadzącemu i trochę szczęściu i trochę opatrzności? Oczywiście wiedziałam o zaletach porodu siłami natury, wiedziałam że dziecko urodzone przez cesarskie cięcie może (ale nie musi) mieć gorszy start, ale ja mówiłam że fajnie byłoby urodzić siłami natury, ale nie będę się upierać gdy będzie potrzeba zrobić cięcie cesarskie. W rezultacie okazało się że zarówno termin (Olek miał się urodzić w grudniu), jak i sposób „wybrał” sobie mój synek przestając się ruszać i prawie wpędzając mnie tym do grobu (czarnowidztwo wzięło górę nad zdrowym rozsądkiem) i tak pod koniec listopada mój syn przyszedł na świat przez cesarskie cięcie. Okres po operacji wspominam bardzo dobrze, absolutnie nie było sytuacji w której umierała bym z bólu. W pierwszej dobie przestałam przyjmować leki p/bólowe dożylnie i w zupełności wystarczały tabletki i to wcale w nie dużej ilości (2 na dobę). Dzieckiem zajmowałam się sama, mąż wpadał na chwilkę tylko, a jeśli chodzi o laktację to tez wszystko grało:-) Myśle ze generalnie nie ma co się nastawiać czy taki poród czy taki. A już tymbardziej krytykować jeśli któraś z kobiet wybiera z góry cięcie cesarskie. Każdy ma swój rozum i niech działa jak chce 🙂 najważniejsze to żeby rodziły się zdrowe, piękne dzieci:-)

 2. Ja miałam dziwną sytuację z pododem gdyż dwa lata temu miałam operację brzuszną (pęknkęcie torbieli jajnika) i ogólnie po tym bólu jaki wtedy przeszłam zdecydowałam że rodzić będę przez cc. Zdobyłam skierowanie na cc i miałam tak wpisane w karcie ciąży, ale…. 🙂 w miarę jak już byłam w tej mojej ciąży to zaczęłam bardziej dbać o swoje dzieciątko niż o moje samopoczucie podczas porodu (wiaocmo cc bez bólu i o niezpodzianki kiedy to się zacznie). No i w końcu jak już było bliżej niż dalej to mimo lęku chciałam dać swojemu dziecku i sobie wszystkie te dobrodziejstwa! I mimo że miałam pół ciąży nadciśnienie i byłam na lekach to poród rozpoczął się sam i rodziłam naturalnie. I ja i mój Partner uważamy to za najpiękniejsze przeżycie naszego życia!!! Wiem że prawie każda Matka tak mówi, ale tak naprawdę jest i polecam rodzić jeśli tylko możecie naturalnie! Jeżeli nie to też super, ważne abyście miały zdrowe dzieciolki i żebyście mogły być dla nich Mamami :*

 3. Ciekawe że w zasadzie przekonujesz tutaj tak generalnie do porodu siłami natury podczas gdy ja w swoim otoczeniu spotkałam się tylko i wyłącznie ze stwierdzeniem że PSN to absolutnie najlepsze rozwiązanie, w domyśle poród przez CC to w zasadzie nie poród. Nie ukrywam że cały czas odczuwam pewien dyskomfort z tego powodu, że miałam dwie cesarki (podobno jestem “za wąska”) i nie było mi dane urodzić (albo chociaż spróbować) naturalnie. Myślę że to taki mój kompleks:( nie zrozumcie mnie źle, ufam mojemu lekarzowi całkowicie i dzięki jego decyzjom mam cudowne, zdrowe dziewczynki, ale nigdy nie dowiem się czy może gdybym się uparła na PSN to jednak dałabym radę… Szczerze uważam, że za mało się mówi o CC na szkole rodzenia i w ogóle mało jest informacji na ten temat, a przecież tyle tych porodów jest. Ja się dowiedziałam na 5 dni przed porodem, że będę miała CC bo właśnie te moje wymiary kości miednicy były troszkę za małe, jak na dość duże dziecko. Nastawiałam się na PSN i było to dla mnie zaskoczenie, że jednak nie da rady, może dlatego tak to przeżywam pomimo upływu czasu (3 lata). Pomimo tego że PSN bałam się panicznie, to jednak informacja o CC była o tyle zaskoczeniem, że uświadomiłam sobie, że mało na ten temat wiem. W ogóle nie wiedziałam co się po kolei robi, ile to trwa itp. Szybko zadzwoniłam do moich sióstr, żeby opowiedziały mi jak to było tak z naszego punktu widzenia, ludzi nie-lekarzy;) i się troszkę uspokoiłam.
  Cieszę się, że jest twój blog, bo dzięki niemu może kolejne dziewczyny nie będą tak nieświadome jak ja;))
  Robisz super robotę, bo brakuje mi bardzo wiedzy medycznej w codziennym życiu (jednak nie na tyle żeby wybrać się na medycyne;P), a dzięki Twoim wpisom trochę więcej wiedzy mam w tym temacie co mnie bardzo cieszy!

 4. Ja przez całą ciążę chodziłam do znanego lekarza w Warszawie. Na pytanie jak rodzić zawsze słyszałam, że “do porodu SN trzeba być przekonaną. Jak nie jest Pani przekonana, to lepiej zrobić CC. Jeśli poród będzie trwał 17 h , to dziecko będzie wymęczone. Jak będzie za nisko w kanale, to już może być za późno na CC.” Nie będę kryła, że bałam się porodu, ale gdybym chociaż raz usłyszłą od niej, że lepszy jest SN dla dziecka, ze należy zrobic wszystko, zeby urodzic SN, to na pewno bym się na niego zdecydowała. Dobro dziecka było priorytetem. Final byl taki, ze mialam skierownie na CC z powodu tokofobii. 2 miesiace przed terminem CC zaczelam intensywnie czytac o CC kontra SN. Zamaralam czytajac ile komplikacji moze byc po CC: niepłodność, wcześniactwo przy kolejnym dziecku, u dziecka bezdech, alergie, astmy, brak koordynacji ruchowej. Poszłam do mojej ginekolog i powiedzialam jej o moich ogromych watpliwosciach, co do slusznosci decyzji o CC. Ginekolog powiedziala mi, zebym nie czytala glupot, ze musza tak pisac, zeby zniechecic do CC, zebym lepiej czytala o laktacji i nie zmieniala decyzji. Ze to jest niepowazne, zeby zmieniac zdanie…Do konca zycia nie wybacze sobie, ze nie przeciwstawialm sie jej. Po prostu jak ten osiol wierzylam, ze chce dla mnie jako pacjentki dobrze. Nie zrozumiem tez tego do konca zycia, co bylo powodem, ze nigdy nie powiedziala mi ile korzysci ma dziecko z SN. Nie wiem czy trafilam na jakas nienormalna milosniczke CC. Szczegolnie, ze pod koniec chcialam zmienic zdanie, czulam, ze to nie jest dobra decyzja. Do tej pory nie moge sie z tym pogodzic.

 5. Ja też bardzo proszę o więcej informacji o porodzie zabiegowym. Byłam na to niemal zupełnie nieprzygotowana. Wskazaniem był brak postępu na ostatnim etapie (główka nie chciała się zmieścić), ale już po usłyszałam komentarz położnej, że jeszcze pół godziny i pewnie by się udało. Szkoda, że zamiast mnie zmotywować powiedziała, że najlepszy będzie zabieg. Ból, tydzień w szpitalu bo rany po cięciu i pęknięciu i problemy z pęcherzem. Dalej trauma i dwa lata później nadal problemy z nietrzymaniem moczu. Myślę o kolejnym dziecku, ale wizja kleszczy i ich konsekwencji po raz drugi mnie przeraża.

 6. Ja rodziłam naturalnie, nigdy w życiu dobrowolnie nie poddalabym się CC…choć oczywiście nie obyło się bez bólu, ale rodziłam chyba stosunkowo krótko bo 3h, ale po kolejnych 3h bez problemu wstałam, obyło się bez żadnych, ze tak powiem, urazów 🙂 Po cesarce przeraża mnie ten dłuższy czas regeneracji, ale wiadomo, ze niektóre osoby nie mają innej możliwości.. Naturalny to jednak naturalny ..:) Pozdrawiam! http://www.milkowomi.blogspot.com

 7. Klaudia Maria

  Dużo piszemy o tym, że kobiety boją się bólu. Wydaje mi się, że to jest pół-prawda. Jak rozmawiam z koleżankami to żadna nie mówi o bólu, mówią za to o braku szacunku personelu do kobiety, do patrzenia na nią z góry, do wymuszania na niej pozycji, obrażania jej. Chodzę do lekarza bardzo znanego w Warszawie i temat etyki lekarskiej i empatii położnej to był mój 1 temat jaki z nim omowilam. Brak zaufania do osób prowadzących poród to jest dramat dla kobiety- wtedy wszystkie złote rady nie mają sensu, kobieta się wtedy boi nie bólu, ale ludzi. Pani Nicole pracuje Pani w szpitalu z najlepszą w Polsce renomą co do podejścia do pacjentek, więc może nawet trudno sobie wyobrazić jak w trakcie porodu można obrażać kobietę, albo jak przy pierwszym przyłożeniu do piersi można usłyszeć od położnej ” co z Ciebie za matka , że nie umiesz karmić! ” I położna uderzyła kobiete w pierś i mleko zaczęło lecieć. Okropna scena dla wszystkich w pokoju. Kobiety także każde takie zachowanie lekarza i położnej powinny zgłaszać do rzecznika praw pacjenta, mówić o tym temu lekarzowi i tej położnej , która tak się zachowała. Jeżeli będziemy siedzieć cicho, a później straszyć na blogach inne kobiety, to robimy źle. Są Panie, które stać zapłacić za zaangażowanie położnej , pomoc, wsparcie, słowo: dasz radę- jesteś silna, wszystko jest dobrze, pomogę Ci! Tylko dla mnie ta praca to jest właśnie to i dlaczego musimy płacić za okazaniem nam szacunku i dobroci. Jestem po operacji kręgosłupa, po wybudzeniu przyszła do mnie pielęgniarka z cewnikiem- wygonilam ją. Godzinę później przyszedł ordynator i chirurg który mnie operował. Kazał mi już wstac i zacząć chodzić- zaprowadził mnie do toalety- nie trzymał mnie, korygował postawę. W toalecie byłam sama. Mogła to zrobić pielęgniarka, która od lat pracuję na neurochirurgii… Drogie Panie proszę Was mówcie lekarzom i personelowi medycznemu, że się boicie ich zachowania, że podniesiony ich ton głosu was przeraża, że chcecie to zrobić inaczej i oczekujecie ich wsparacia, uświadamiamy tym ludziom, że nie ma naszej zgody na takie nieetyczne zachowania. Jeżeli nie będziemy tego komunikować od razu to Ci ludzie tego nigdy nie zrozumieją i nie zmienią swojego zachowania. Mówmy o swoich oczekiwaniach – to pomaga.

  • O tak…brak szacunku…
   Miałam megacięzki poród, wody płodowe musiały zostać przebite…skurcze 30h… szpital oceniam na 6+,ale jeden komentarz położnej mnie zasmucił…
   Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego, położna do innych pielęgniarek “I pani uczy dzieci w przedszkolu” (w nawiązaniu do moich krzyków przy bólach porodowych…zaznaczam, że była to już II faza porodu, więc końcówka. Super, nie? Nie powiem, bardzo to było “miłe”)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*