Jako położna z kilkuletnim doświadczeniem, widziałam już wiele potrzebnych i zupełnie niepotrzebnych gadżetów ciążowych. W tym artykule chcę skupić się na potrzebach przyszłej mamy oraz korzystając z mojej wiedzy, przekazać zasady jakimi polecam się kierować w czasie przygotowywania wyprawki.
Po pierwsze. Nie daj się zwariować. Wiem, że nie jest trudno zagubić się w szale zakupów, wśród ogromnego wyboru produktów i rozwiązań. Podstawową strategią przy kompletowaniu wyprawki jest trzymanie się zasady, że nie zawsze więcej znaczy lepiej.
Po drugie. Skup się na rzeczach najważniejszych, które będą z Tobą już od samego początku przygody z macierzyństwem. Wszystko inne możesz dokupić w późniejszym czasie, gdy zajdzie taka potrzeba.
Po trzecie. Jeśli tylko to możliwe, wybieraj rzeczy uniwersalne, wielozadaniowe. Nie ma sensu gromadzić zbyt wielu produktów, które wykorzystasz raz, czy dwa razy.
Ciąża
Gdy rozpoczynamy przygotowania do kompletowania wyprawki, najczęściej pierwszym o czym myślimy jest zaspokojenie potrzeb maluszka, który niedługo będzie z nami.
To naturalne. Przyszłych rodziców czeka przecież rewolucja. Cały ich świat zaczyna kręcić się wokół małej istotki. Przyszłe mamy często zapominają na tym etapie o swoich potrzebach. Pamiętajmy, jak ważny jest komfort przyszłej mamy w każdym momencie ciąży i w czasie porodu. To przecież ona już za chwilę będzie musiała wykonać jedno z najtrudniejszych zadań w jej życiu – powitać na świecie nowe życie.
Pomyśl, co pomoże Ci łatwiej przejść przez poród i okres połogu.
Jeśli jesteś w pierwszej ciąży, zapewne stoisz przed wielką niewiadomą i nie wiesz czego możesz się spodziewać. Warto na tym etapie skorzystać z edukacji przedporodowej, by merytorycznie przygotować się do macierzyństwa. Wybierz odpowiednią dla siebie szkołę rodzenia, która przekaże Ci tę wiedzę.
Uczęszczanie do szkół rodzenia polecam również rodzicom, którzy mają już w domu dziecko. Opieka okołoporodowa ewoluuje, zmienia się na lepsze, warto więc po jakimś czasie zaktualizować wiedzę i dowiedzieć się czegoś nowego.
Wielu zagadnień o ciąży, porodzie i połogu dowiesz się również z “Książki o ciąży”, której autorami są lekarze Nicole Sochacki-Wójcicka i Michał Lipa.
Oprócz przygotowania merytorycznego, warto przed porodem przygotować jak najlepiej również swoje ciało. Polecam w tym czasie odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego, który pokaże Ci między innymi, w jaki sposób zwiększyć mobilność ciała i rozciągliwość tkanek. Nauczy Cię także wykonywać ćwiczenia, zmniejszające dolegliwości bólowe występujące w ciąży. Jednym z elementów przygotowania do porodu siłami natury jest też masaż krocza przy pomocy olejku. Regularny masaż wpływa na zdolność tkanek do rozciągania w czasie porodu. Więcej na temat masażu przeczytasz w artykule Masaż krocza przed porodem – od kiedy zacząć i dlaczego warto?.
Zadbaj o swój komfort i zdrowy sen.
Wszyscy mamy świadomość tego jak bardzo ważna jest jakość snu. Większość kobiet ciężarnych najchętniej śpi w pozycji na boku, z nogą odwiedzoną czyli uniesioną. Pomocą w ułożeniu się w takiej pozycji jest poduszka “banan”, którą można wygodnie podłożyć pod nogę. Dla wielu ciężarnych ta poduszka to jeden z ulubionych ciążowych gadżetów, który służy im również po porodzie. Później można ją wykorzystać jako poduszkę do karmienia dziecka, lub jako kokon, w którym układamy maluszka. Jest to więc produkt uniwersalny.
Jeśli interesuje Cię tematyka pozycji do snu w czasie ciąży, zajrzyj TUTAJ.
Poród i połóg – produkty dla mamy
Jednym z pytań, jakie najczęściej zadają ciężarne jest to, w jaki sposób spakować się do porodu. Odpowiedź nie jest prosta. Dużo zależy od tego, który szpital wybrałyście na miejsce swojego porodu. Niektóre ze szpitali ginekologiczno – położniczych zapewniają pacjentkom wszystko co niezbędne na czas pobytu, inne wymagają natomiast samodzielnego zaopatrzenia. Warto więc w czasie kompletowania wyprawki sprawdzić co należy spakować do Twojego szpitala.
Szczegóły dotyczące pakowania torby do porodu znajdziesz w ARTYKULE.
Poniżej lista rzeczy, które na pewno przydadzą się zarówno w domu jak i w szpitalu.
Koszule nocne – jeśli chcesz, mogą to być specjalistyczne koszule przystosowane do karmienia. Polecam wybierać produkty w 100% bawełniane. Zapewnią one swobodny przepływ powietrza, co jest ważne pod kątem wietrzenia piersi, krocza i rany po cięciu cesarskim. Pamiętaj, że czasy brzydkich koszul już dawno przeminęły, a na rynku pojawił się szeroki wachlarz produktów, które pozwolą Ci poczuć się pięknie i bardziej komfortowo. Tutaj znajdziesz koszule, które wykorzystasz w ciąży, podczas porodu i w połogu.
Biustonosze do karmienia – noszenie odpowiednich biustonoszy w czasie laktacji zapewnia wsparcie dla piersi oraz odpowiedni przepływ mleka. Zapobiega powstawaniu zastojów pokarmu, których konsekwencją może być zapalenie piersi.
Wkładki laktacyjne – dzięki nim wypływający pokarm nie pobrudzi ubrań. W czasie laktacji, w różnych sytuacjach następuje samoistny wypływ pokarmu z piersi. Użycie wkładek laktacyjnych pomoże Ci zapobiec przykrej niespodziance w postaci mokrych plam na ubraniach.
Podpaski / wkładki poporodowe – różnią się od standardowych wielkością oraz większą chłonnością.
Majtki poporodowe – podobnie jak w przypadku koszul, lepiej wybrać majtki w 100% bawełniane, które przyspieszą proces regeneracji krocza. Pamiętaj, by majtki nie kończyły się na wysokości blizny po cięciu.
Gumowe klapki – dlaczego gumowe? W szpitalu będziesz mogła je szybko umyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wejdziesz w nich też pod prysznic, a po powrocie do domu możesz je zdezynfekować i używać w innym celu np. w ogrodzie, lub na wakacyjnym wyjeździe.
Poporodowa butelka do podmywania krocza – absolutny hit wśród świeżo upieczonych mam. Pozwala w komfortowy i delikatny sposób zadbać o higienę w pierwszych dniach połogu, gdy krocze jest nadal obolałe i obrzęknięte.
Pamiętaj w czasie kompletowania wyprawki o swoich potrzebach.
Karmienie piersią
W ostatnim czasie rynek obfituje w przeróżne akcesoria przydatne (lub nie) w czasie karmienia piersią. Niestety nie przewidzisz tego, czy będziesz potrzebowała wsparcia w tym zakresie. To w jaki sposób będzie przebiegała laktacja, okaże się dopiero po porodzie.
Jeśli jesteś mamą, która chce być przygotowana na każdą ewentualność, poniżej przeczytasz o sprawdzonych produktach.
Laktator – urządzenie wielozadaniowe, które w zależności od funkcji proponowanych przez producenta, może pomóc w rozkręceniu i utrzymaniu laktacji.
Jest szczególnie przydatny dla mam wcześniaków, które nie są w stanie samodzielnie pobierać pokarmu z piersi oraz dla mam dzieci, z różnych powodów przebywających na oddziale neonatologicznym przez dłuższy czas.
Może być również pomocny dla mam po cesarskich cięciach, u których zazwyczaj (choć nie jest to reguła) proces rozkręcania laktacji trwa dłużej.
Laktatory służą jednak nie tylko w wyżej wymienionych sytuacjach. Planujesz wyjście do fryzjera, spotkanie z koleżanką lub po prostu marzysz o samotnych zakupach? Możesz odciągnąć mleko na czas swojej nieobecności i zostawić dziecko pod opieką taty, czy babci. Odciągnięty pokarm zaleca się przechowywać w specjalnych woreczkach. Woreczki z mlekiem po oznaczeniu datą i godziną odciągnięcia można zamrozić, by przechować pokarm przez dłuższy czas.
Kolektor pokarmu – jest to w swojej prostocie jeden z najwspanialszych wynalazków dla mam karmiących piersią. Podczas karmienia lub odciągania pokarmu z jednej piersi, kolektor należy przyssać do drugiej, dzięki czemu samoczynnie wypływający z “nieużywanej” brodawki pokarm jest wyłapywany do butelki. Może on zostać użyty później, na przykład do dokarmienia dziecka, lub służyć jako dodatek do kąpieli maluszka.
Muszle laktacyjne ochronne – sprawdzą się u mam, które cierpią z powodu poranionych, obolałych brodawek. Dzięki swojej konstrukcji odseparowują bolącą pierś od ubrania, zapobiegają drażnieniu przez materiał, a dodatkowo zapewniają dostęp powietrza, który jest bardzo istotny w procesie gojenia ran.
Żelowe kompresy na piersi – kolejna forma ratunku dla obolałych piersi. Można je podgrzać lub schłodzić w zależności od aktualnych potrzeb. Sprawdzą się więc przy nawale pokarmu, przy zastojach i w procesie stymulowania laktacji.
Maść z lanoliną – maść na popękane i podrażnione brodawki. Ważne, by w składzie maści było 100% lanoliny. Ten produkt może być używany wszechstronnie, również na spierzchnięte usta, czy inne podrażnione miejsca.
Karmienie butelką
Wyłączne karmienie piersią jest zalecanym przez WHO sposobem karmienia dziecka do 6 miesiąca życia. Jednak to Ty, jako mama decydujesz jak będziesz karmić. Jeśli chcesz karmić mlekiem modyfikowanym, masz do tego prawo. Oczywiście karmienie piersią nie zawsze jest też możliwe z różnych przyczyn medycznych. Pamiętaj, że sposób karmienia nie czyni z Ciebie lepszej lub gorszej mamy. Dla Twojego dziecka jesteś najlepsza i najważniejsza.
Gdy wiesz, że będziesz karmić sztucznie, lub będziesz podawać swoje mleko butelką, pamiętaj by zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt.
Zestaw butelek ze smoczkiem – najlepiej mieć 3 zestawy, by zawsze być w gotowości do nakarmienia maluszka. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat doboru butelki, przeczytaj artykuł Karmienie butelką – wszystko, co warto wiedzieć.
Suszarka do butelek i smoczków – gadżet bardzo przydatny. Warto zagospodarować osobne miejsce do suszenia i przechowywania tych akcesoriów.
Szczotka do butelek – niezbędna do dokładnego wymycia butelki przed sterylizacją. Niedokładne umycie akcesoriów sprawi, że najlepszy sterylizator nie zadziała tak, jak powinien.
Sterylizator – Na rynku dostępny jest szeroki wybór sterylizatorów. Zaczynając od najprostszych woreczków do mikrofali, kończąc na specjalnych, piętrowych urządzeniach do sterylizowania. To, jaki sprzęt wybierzesz nie ma znaczenia – najważniejsze, by spełniał swoją funkcję.
Ps. Woreczek do sterylizowania w mikrofali będziesz mogła zabrać ze sobą w razie potrzeby do szpitala.
Podgrzewacz do butelek – tu zdania wśród rodziców są podzielone. Niektórzy uważają, że trudno bez niego funkcjonować, jednak ja uważam, że nie jest to obowiązkowy punkt na liście wyprawkowej, a jedynie przydatny gadżet.
Pamiętaj, że nie ma przepisu na idealną wyprawkę. Nie ma dwóch takich samych mam i dwóch takich samych noworodków. Wiedz, że nie da się przygotować na wszystkie okoliczności i wiele sytuacji “wyjdzie w praniu”. Postaraj się więc czerpać z tematu przygotowania wyprawki jak najwięcej radości. Niech to będzie radosny etap oczekiwania na maleństwo, który będziesz dobrze wspominać. Powodzenia!